Zamknij

Kiedy doczekamy się w Polsce sieci 5G

Olga Papiernik
20.12.2018 15:49
5g
fot. AFP/EAST NEWS

Do przetargu na pasmo 5G dojdzie w 2021 r., a wydatki kapitałowe z tym związane wyniosą 2 mld zł dla każdego z analizowanych operatorów telekomunikacyjnych, zakłada Haitong Bank bazowym scenariuszu.

Technologia 5G

"Analitycy Haitong Bank uważają, że polski rynek telekomunikacyjny zostanie w 2019 r. zdominowany przez dyskusję na temat wprowadzenia technologii 5G. Unia Europejska zakłada, że państwa członkowskie powinny rozdysponować do 2020 r. częstotliwości pod 5G (700MHz, 3.4-3.8GHz) oraz rozwinąć sieć 5G do 2024 r. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało ostatnio projekt ustawy, który w związku z tym precyzuje szczegóły dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. Wskazuje on też przeszkody dla pełnego wprowadzenia tej technologii, ale przede wszystkim proponuje konkretne, rzeczywiste i - co ważniejsze - pozytywne rozwiązania, które, według analityków inwestorzy na razie nieco lekceważą, albo nie w pełni dostrzegają ich korzyści" - czytamy w komunikacie.

Jednym z najważniejszych elementów dla rynku jest zmiana norm fal elektromagnetycznych (PEM) w Polsce, które obecnie są bardzo restrykcyjne (o około 10 razy ostrzejsze w Polsce niż w UE). Ministerstwo Cyfryzacji proponuje ograniczenie PEM do połowy poziomu obowiązującego w UE. W projekcie ustawy stwierdza, że jeżeli standardy PEM pozostaną na obecnym poziomie, to polskie telekomy będą musiały zwiększyć pojemność sieci blisko siedmiokrotnie do 2025 r., by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na konsumpcję danych i zobowiązaniom dotyczącym 5G, wskazano w informacji.

Według szacunków Haitong Banku, średni koszt budowy stacji bazowej wynosi około 300 tys. zł. Budowa tysiąca stacji bazowych kosztowała by około 300 mln PLN, a podwojenie obecnej liczby stacji bazowych około 2,5-3 mld zł. Zdaniem analityków, w Polsce będzie trudno spełnić wymogi UE dotyczące 5G i ulokować pasma 5G do 2020 r. z racji kilku czynników związanych zarówno z przedziałem 700MHz, jak i 3,4-3,8GhZ.

"W przypadku pasma 700MHz główną przeszkodę stanowi interferencja z Rosją, która używa go na potrzeby telewizji i armii. Poza tym w Polsce jest ono obecnie zarezerwowane przez telewizję naziemną, a długoterminowe umowy obowiązują do 2024 r. Jeżeli chodzi o pasmo 3,4-3,8GHz, problem w ulokowaniu tworzy znaczne rozdrobnienie tego pasma, z setkami lokalnych rezerwacji i trzema rezerwacjami ogólnokrajowymi (Netia, Play, T-Mobile), które obowiązują do końca 2019 lub 2020 r. W bazowym scenariuszu zakładamy, że do przetargu na pasmo 5G dojdzie w 2021 r., a wydatki kapitałowe z tym związane wyniosą 2 mld zł dla każdego z analizowanych operatorów telekomunikacyjnych" - powiedział szef Dział Analiz Haitong Banku Konrad Księżopolski, cytowany w komunikacie.

ISBnews/OP