Zamknij

H&M zamyka sklepy. Przenosi handel do internetu

01.10.2020 15:55
sklep H&M
fot. Shutterstock

H&M zapowiedziało zamykanie sklepów na całym świecie. Według planów ma to być 250 placówek. Lokalizacje nie zostały jeszcze podane, nie wiadomo więc, czy i w jakim stopniu likwidacja dotknie polskich klientów.

H&M stawia na sprzedaż przez internet. Decyzja została wymuszona przez pandemię COVID-19, która znacznie utrudnia funkcjonowanie tradycyjnych sklepów. Z tego powodu szwedzka marka zamknęła już 166 placówek i zapowiedziała zlikwidowanie kolejnych 250.

Sieć prowadzi około 5000 sklepów na całym świecie. Wiele z nich musiało być czasowo zamkniętych lub funkcjonuje w mocno ograniczony sposób z powodu restrykcji mających powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

H&M stawia na internet. Kolejne 250 sklepów do zamknięcia

Zamrożenie gospodarki, w szczególności zamknięcie galerii handlowych, bardzo niekorzystnie wpłynęło na wyniki marek odzieżowych. Rynkowi giganci szukając rozwiązania problemu przyspieszyli prace nad oferowanie swoich produktów przez internet.

Zobacz także

Postawienie na e-commerce przyniosło tak dobre rezultaty, że prowadzenie części sklepów zostało uznane za nieopłacalne. Z tego powodu H&M postanowiło zamknąć sporą część tradycyjnych placówek. Z dotychczas udzielonych informacji wynika, że sieć pozbędzie się niemal 10 procent z 5000 salonów, jakie ma na całym świecie.

A to może być tylko początek rewolucji: jeśli trend znacznego wzrostu sprzedaży online się utrzyma, gigant może zrezygnować z kolejnych fizycznych placówek. Z ekonomicznego punktu widzenia to bardzo uzasadnione działanie, oszczędzające sporych wydatków na wysokie czynsze dyktowane przez galerie handlowe oraz pozwalające oszczędzić na kosztach pracy.

Zobacz także

Jednocześnie oferta prezentowana w internecie dociera do większej liczby potencjalnych klientów, którzy do tej pory mogli dokonać zakupów tylko w większych miastach.

Wyniki sprzedażowe H&M we wrześniu 2020 roku odnotowały wzrost, jednak rok do roku spadły o około 5 procent. Duży wkład w ożywienie miały rozwiązania cyfrowe, na rozwijaniu których chce się skupić marka.

Zagłosuj

Który handel ma lepsze perspektywy?

Liczba głosów:

Nie poinformowano jeszcze, które dokładnie placówki zostaną zamknięte i czy są wśród nich sklepy w Polsce.

RadioZET.pl/wp.pl