Zamknij

Znane sieciówki otwierają ponownie sklepy. Czy to zgodne z prawem?

24.04.2020 08:20
H&M i CCC już działa. Które sklepy są otwarte?
fot. kikovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Sieć obuwnicza CCC i znana firma odzieżowa H&M ponownie otwierają sklepy stacjonarne. Czy to zgodne z obostrzeniami wprowadzonymi przez epidemię koronawirusa?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Grupa CCC otworzyła ponownie 100 sklepów stacjonarnych znajdujących się poza galeriami handlowymi – podała spółka. Zdaniem firmy, taki ruch jest zgodny z prawem.

Spółka jednocześnie zapewnia, że przestrzega limitu osób w sklepach. Może się w nich znajdować  jedna osoba na 15 mkw. dla sklepów powyżej 100 m kw. To nie koniec – spółka chce otwierać kolejne sklepy i uruchamiać biura.

Zgodnie z ogłoszonym przez rząd planem odmrażania gospodarki, miejsca takie jak sklepy, galerie, czy kluby sportowe mają być stopniowo otwierane. Pierwszy etap luzowania restrykcji rozpoczął się 20 kwietnia. Odtąd w sklepach może przebywać więcej osób, a ludzie mogą przemieszczać się w calach rekreacyjnych. Jak wskazuje spółka CCC, otwarcie sklepów wpisuje się w plan stopniowego otwierania gospodarki.

Zobacz także

Jakub Grzelak, dyrektor sprzedaży CCC zapewnia, że w sklepach tych zapewniono środki ochrony osobistej.

Do dyspozycji pracowników są płyny dezynfekujące, maseczki jedno- i wielorazowego użytku, a także rękawiczki lateksowe. Przy wejściu do sklepu zostały ustawione dozowniki ze środkiem bakteriobójczym przeznaczone dla klientów wchodzących do naszych salonów. Przy kasach umieściliśmy informatory o utrzymywaniu dystansu oraz rekomendację bezgotówkowej płatności

- poinformował Grzelak

Na podobny krok zdecydowała się sieć odzieżowa H&M. Jak czytamy we wpisie firmy na Facebooku, otwarte są już cztery sklepy stacjonarne, znajdujące się poza galeriami handlowymi. Chodzi o sklep w Katowicach, w Zakopanem, we Wrocławiu i w Sopocie. Sieć zapewniła, że działa zgodnie z rozporządzeniem ws. obostrzeń.

W sklepach zachowano też wszelkie środki sanitarne.

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa. W sklepach czekają na Was rękawiczki i żele dezynfekujące. Prosimy również o zachowanie bezpiecznego dystansu oraz wybranie płatności bezgotówkowej

- czytamy we wpisie

Sieć wkrótce planuje kolejne otwarcia.

Plan odmrażania gospodarki

Pierwszy etap odmrażania gospodarki rozpoczął się 20 kwietnia i przyniósł więcej swobody w handlu. W lokalach do 100 mkw powierzchni mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. W większych sklepach – 1 osoba na 15mkw powierzchni.

Kolejny etap w biznesie zakłada otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, a także hoteli i niektórych instytucji kultury.

III etap to czas wznowienia działalności salonów fryzjerskich, kosmetycznych, restauracji i galerii handlowych. Możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób. 

Zobacz także

Na samym końcu, w ramach IV etapu, wznowić działalność będą mogły salony masażu, siłownie i kluby fitness.

Jak tłumaczą sieci CCC i H&M, otwarcie ich sklepów wpisuje się w powyższy plan. Działają bowiem sklepy znajdujące się poza obszarem galerii handlowej.

RadioZET.pl/PAP