Zamknij

Gwiazdy wciągnięte w skandal prania pieniędzy

Olga Papiernik
21.12.2017 13:15
Gwiazdy wciągnięte w skandal prania pieniędzy
fot. Jeremy Paige on Unsplash

Jednostka szwajcarska JP Morgan Chase "poważnie naruszyła przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy" w swoich stosunkach z malezyjskim 1MDB, oświadczył w czwartek szwajcarski organ nadzoru rynków finansowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Podmiot zależny od banku USA "nie zdołał odpowiednio zidentyfikować zwiększonego ryzyka prania pieniędzy w niektórych relacjach biznesowych związanych z tą sprawą", powiedział organ FINMA, odnosząc się do skandalu związanego z praniem pieniędzy, który wstrząsnął malezyjskim establishmentem politycznym.

"Bank poważnie naruszył przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, nie monitorując odpowiednio transakcji i relacji biznesowych zarejestrowanych w Szwajcarii związanych z malezyjskim funduszem inwestycyjnym 1MDB i jednym z jego partnerów biznesowych", powiedział FINMA w oświadczeniu.

Amerykański Departament Sprawiedliwości twierdzi w postępowaniach cywilnych, że 4,5 miliarda dolarów zostało zrabowane od 1MDB w zuchwałej akcji oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

Skandal wstrząsnął administracją malezyjskiego premiera Najiba Razaka, który musi przeprowadzić wybory do połowy 2018 roku. Odpowiedział, usuwając krytyków ze swojego rządu i ograniczając dochodzenia wewnętrzne.

Gwiazdy wplątane w skandal

Gwiazdy zostały wciągnięte w skandal, a Departament Sprawiedliwości zarzuca, że skradzione pieniądze zostały wykorzystane do zakupu biżuterii wartej miliony dolarów dla Mirandy Kerr, a także prezentów dla Leonarda DiCaprio.

FINSzwajcarski Urząd ds. Rynku Finansowego powiedział w czwartek, że pomimo swoich ustaleń, nie będzie dążyć do postępowania sądowego przeciwko osobom.

Władze w kilku krajach wciąż badają złożone transakcje dotyczące malezyjskiego funduszu i innych podmiotów.

W kwietniu 2016 r. 1MDB zalegała z 1,75 mld USD obligacji po tym, jak nie otrzymała wypłaty odsetek w wysokości 50 mln USD.

Podczas gdy szwajcarska jednostka JP Morgan Chase uniknęła grzywny, FINMA oświadczył w czwartek, że przeprowadzi dogłębną analizę systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy przez bank.

bur-jh/rl/OP