Zamknij

Gwałtowny wzrost ruchu na wsiach. Rząd planuje wsparcie dla transportu publicznego

09.07.2019 09:11
Gwałtowny wzrost ruchu na wsiach. Rząd planuje wsparcie dla transportu publicznego
fot. Bilanol/Shutterstock (ilustracyjne)

Do 2030 roku liczba osób jeżdżących na wsi autami ma zwiększyć się nawet o 60 proc. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury promuje transport zbiorowy - podał "Puls Biznesu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według dziennika kierowcy coraz chętniej korzystają z sieci dróg publicznych, która powiększa się w Polsce z każdym rokiem.

W budowę i remont dróg szybkiego ruchu zainwestowano w poprzedniej perspektywie ponad 100 mld zł, w bieżącej - do 2025 roku - wydatki mają być o 35 mld zł większe.

Zobacz także

Coraz więcej aut na wsiach

"PB" powołał się na dane Ministerstwo Infrastruktury (MI), które w projekcie Strategii Rozwoju Transportu (SRT) prognozowało, że liczba kierowców i pasażerów jeżdżących autami, w relacjach dalekobieżnych zwiększy się z 3,12 mld osób w 2015 r. do 4,1-4,31 mld w 2025 r. i na podobnym poziomie utrzyma się do 2030 roku.

Znacznie więcej korzystających z aut osobowych przybędzie w transporcie wiejskim.

W najnowszej wersji projektu SRT resort infrastruktury podaje, że ich liczba zwiększy się z 3,38 mld w 2015 r. do 5,07-5,42 mld osób w 2030 roku. To wzrost o 50-60 procent.

MI podkreśla, że prognozy pozwolą określić "kierunek interwencji" i odwrócić negatywne trendy rozwoju transportu drogowego m.in. w przewozach pasażerskich.

Zobacz także

Kiedy konkrety?

Zapowiada wsparcie i promocje transportu zbiorowego, zwłaszcza w regionach wiejskich, gdyż mimo rozwoju motoryzacji indywidualnej rośnie wykluczenie komunikacyjne osób je zamieszkujących - pisze gazeta.

Według "PB" eksperci uważają, że resort niezbyt precyzyjne określił plan działania.

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym i rozwój transportu zbiorowego to ostatnio modne tematy. Sporo się o tym mówi i pisze. Wygląda na to, że MI także postanowiło napisać o nich w SRT - dodaje Bartosz Jakubowski, ekspert Klubu Jagiellońskiego, w rozmowie z "PB".

Nadal nie została uchwalona ustawa o przywróceniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiatach, co zapowiadała partia rządząca w ramach tzw. nowej piątki PiS.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu