Zamknij

Grzywna za brak maseczki w tramwaju, autobusie, galerii. Zaskakujące stanowisko sądu

26.10.2021 18:50
Grzywna za brak maseczki w tramwaju, autobusie, galerii. Zaskakujące stanowisko sądu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sanepid i policja wręczają mandaty za brak maseczki, a sąd uchyla karę. Część instytucji przyznaje rację ukaranym, podnosząc argument, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej jest nielegalne.

Lockdown znacznie obciążył polską gospodarkę i negatywnie wpłynął na wiele gałęzi przemysłu. Z wprowadzonych obostrzeń niezadowoleni byli także obywatele. W grudniu 2020 roku rząd podniósł o 100 procent mandaty za brak maseczki

Obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką został wprowadzony przez polityków w celu dbania o zdrowie obywateli. Miał to być, obok szczepień, sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W maju 2021 pojawiły się także przepisy o noszeniu rękawiczek

Kara za brak maseczki w miejscach publicznych

Od momentu wprowadzenia wymogu noszenia maseczek w miejscach publicznych pojawili się także kontrolerzy. Sanepid i policja sprawdzają, czy osoby korzystające z komunikacji miejskiej lub robiące zakupy w marketach zasłaniają usta i nos.

Co się dzieje, gdy złapią kogoś bez maseczki? „Rzeczpospolita” informuje, że w takim przypadku zapominalski otrzymuje mandat od 100 do 500 zł. Jednak to co jest jasne dla urzędników czy policjantów, sądy nie zawsze przyjmują jako pewnik i uchylają przyznane wcześniej mandaty.

Sąd Rejonowy w Mińsku Maz. stwierdził, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nadal jest nielegalne. I to mimo zmiany w przepisach, która miała uzdrowić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych. Inne sądy podważają bowiem podstawę do karania za brak maseczek.

Fragment artykułu "Rzeczpospolitej"

W gazecie czytamy, że w przypadku wątpliwości związanych z przyjęciem mandatu, zawsze możemy pójść ze sprawą do sądu. Liczba uchylanych wyroków sądów powszechnych pokazuje, że nie wszystkie sytuacje są oczywiste – mówi Maciej Gawroński, radca prawny w Kancelarii Gawroński&Partners.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita