Zamknij

Grzegorz Puda nowym ministrem rolnictwa? Spór o piątkę dla zwierząt

29.09.2020 18:27
Grzegorz Puda nowym ministrem rolnictwa?
fot. PAP/Marcin Bielecki

Długo zapowiadana rekonstrukcja rządu niebawem stanie się faktem. Jak dowiaduje się „Gazeta Wyborcza” Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi Grzegorz Puda.

Grzegorz Puda, który jak czytamy w dzienniku, ma szanse zostać nowym ministrem rolnictwa to jeden z inicjatorów tzw. piątki dla zwierząt, której nie poparł obecny szef ministerstwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Doniesienia o objęciu teki ministra przez Grzegorza Pudę nie obeszły się bez echa. Kością niezgody może stać się właśnie piątka dla zwierząt.

Grzegorz Puda nowym ministrem? „To grabarz rolnictwa”

Piątka dla zwierząt, czyli najnowsza ustawa Prawa i Sprawiedliwości o ochronie zwierząt podzieliła polityków w ocenie możliwego wyboru Grzegorza Pudy na ministra rolnictwa. Ustawa ta przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego.

Zobacz także

- Grzegorz Puda ma być nowym ministrem rolnictwa. Niech mi ktoś powie jaka jest ukryta genialna myśl w mianowaniu na to stanowisko posła, który jest twarzą klubu w temacie zamknięcia przemysłu futerkowego i mięsa z uboju religijnego. Czy oni chcą pozbyć się elektoratu wiejskiego? – pyta na Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor.

W jeszcze ostrzejszych słowach potencjalny wybór Pudy na nowego ministra rolnictwa skomentował Krzysztof Bosak z tego samego ugrupowania. Poseł Konfederacji nazwał Pudę „grabarzem rolnictwa, wrogiem polskich hodowców i autorem projektu rujnującego rynek mięsa i przemysł mięsny”.

Zobacz także

Miłosz Motyka z PSL-u napisał z kolei, że możliwa nominacja Grzegorza Pudy na stanowisko ministra to „nagroda za zatrzymanie polskiego rolnictwa”.

-PiS odwrócił się od rolników, a tą nominacją dodatkowo śmieje się im w twarz i pokazuje „gest Lichockiej” – napisał Miłosz Motyka.

Zobacz także

Ewentualną nominację Pudy skomentowała też dla Money.pl była posłanka Samoobrony Renata Beger, która otwarcie broni ferm futerkowych.

- Niech Pan Bóg trzyma w opiece wszystkich rolników (…) Jan Krzysztof Ardanowski potrafił słuchać rolników i wiedział, co się do niego mówi. To już nie będzie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tylko "zwijania wsi" - stwierdziła była posłanka.

Jak może wyglądać rząd po rekonstrukcji? Oto LISTA MINISTRÓW>

Innego zdania są organizacje działające na rzecz zwierząt, w tym m.in. Fundacja Viva!. „Trzymamy kciuki za tę nominację” – czytamy w ostatnim wpisie.

Zobacz także

Kim jest Grzegorz Puda?

Grzegorz Puda od lat związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Od 2006 roku działał jako radny w Bielsku-Białej, zaś w 2015 roku kandydował z powodzeniem do Sejmu z ramienia PiS. Cztery lata później premier Mateusz Morawiecki mianował go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jeszcze tego samego roku, po zmianie struktury resortów Puda objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Puda uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki w Akademii Rolniczej w Krakowie.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/money.pl