Zamknij

Grzegorz Brona nowym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej

Olga Papiernik
13.03.2018 17:44
Polska Agencja Kosmiczna
fot. Wojciech Strozyk/East News

Nominację nowemu prezesowi PAK wręczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki - poinformowało PAP biuro prasowe MPiT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak czytamy na stronie wydziału zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Brona jest wykładowcą na Wydziale Fizyki UW oraz byłym pracownikiem laboratorium badawczego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, z którym współpracował w latach 2009 – 2011. "W laboratorium CERN odpowiadał za oprogramowanie detektorów promieniowania oraz zarządzanie zespołem badawczym pracującym przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC)" - wyjaśniono.

Nowy szef PAK jest ponadto współautorem ponad 300 artykułów naukowych publikowanych m.in. w "Nature". Według rankingu Google Scholar (2016) najbardziej cytowany polski naukowiec.

Brona jest również współzałożycielem firmy Creotech Instruments, od 2015 roku pełni funkcję jej prezesa. "W Creotech odpowiedzialny za budowanie wizji i strategii rozwoju spółki, w szczególności w obszarze technologii kosmicznych, który stał się dla spółki kluczowy" - czytamy.

Od 2015 roku zasiada w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej. - Dr Grzegorz Brona w wolnym czasie uwielbia podróżować i poznawać historię odwiedzanych miejsc. Kocha dobre filmy i ambitną literaturę - napisano na stronie Creotech Instruments.

PAP/Magdalena Jarco/OP