Zamknij

Śledczy: Grupa Ericius to piramida finansowa. 130 mln zł strat

08.10.2019 21:37
Grupa Ericius. Śledztwo w sprawie piramidy finansowej. Starty sięgają 130 mln zł
fot. udmurd/Shutterstock (ilustracyjne)

Straty na około 130 mln złotych mogła spowodować działalność piramidy finansowej, związaną z emisją obligacji i rynkiem nieruchomości. Grupa poszkodowanych to tysiąc osób. Śledczy szukają kolejnych oszukanych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, sprawa dotyczy emisji obligacji korporacyjnych przez spółki z tzw. Grupy Ericius.

Zdaniem śledczych od 2016 do końca 2018 roku spółki powiązane z grupą emitowały obligacje. Miały one służyć do realizacji projektów budowy centrów logistycznych, w tym zakupu nieruchomości, działalności operacyjnej i inwestycyjnej.

Zobacz także

Jak wyglądał schemat działania oszustów?

Emitent każdorazowo oferował inwestorom zabezpieczenie emisji poprzez bądź ustanowienie hipoteki na nieruchomości bądź poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach samego emitenta.

Spółki z tzw. Grupy Ericius nie miały żadnych innych dochodów poza środkami pozyskiwanymi z emisji obligacji. Nie prowadziły też żadnej innej działalności operacyjnej poza emisją obligacji.

Środki pieniężne pozyskane z emisji obligacji częściowo przeznaczane były na sfinansowanie bieżącej działalności spółek, w tym na zapłatę wynagrodzenia pośrednikom finansowym oferującym obligacje oraz na zakup nieruchomości, na których ostatecznie nigdy nie powstały projekty logistyczne.

Ponadto środki te były transferowane pod różnymi tytułami prawnymi pomiędzy spółkami z tzw. Grupu Ericius w zależności od tego, w której spółce zachodziła potrzeba uregulowania zobowiązań.

Pewna część tych środków została wypłacona i przekazana osobom związanym ze spółkami-słupami. Biorąc pod uwagę powyższy schemat działania, tzw. Grupa Ericius stanowiła piramidę finansową, w której wierzytelności wcześniejszych obligatariuszy regulowane były ze środków pozyskanych z kolejnych emisji.

Inwestorzy zaś byli wprowadzani w błąd co do szeregu informacji związanych z przeznaczeniem środków pochodzących z emisji, sytuacją poszczególnych emitentów oraz wartością i realnością zabezpieczenia obligacji. 

Zobacz także

Ponad 100 mln zł strat

Skala przestępczej działalności - zdaniem śledczych - spowodowały szkodę około 1000 obligatariuszy o wartości około 130 mln zł. Wpłaty poszczególnych obligatariuszy z tytułu zakupu obligacji wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż formalnie poszczególnymi spółkami z tzw. Grupy Ericius zarządzali Jolanta Z., Juan F. oraz Marek S. – prezesi zarządów spółek. Jednak w praktyce te osoby jedynie współuczestniczyły w procederze, a kluczową rolę w piramidzie odgrywała Beata H.K.

Wszystkie te osoby zostały zatrzymane i usłyszały prokuratorskie zarzuty. 

Beacie H.K oraz Jolancie Z. prokurator przedstawił zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą na obszarze Polski mającą na celu popełnianie przestępstw oszustwa oraz podawania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji korporacyjnych. Pozostałe osoby otrzymały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zobacz także

Wszyscy podejrzani usłyszeli ponadto zarzuty oszustwa na szkodę kilkudziesięciu ustalonych do tej pory inwestorów na łączną kwotę prawie 6 mln zł, poprzez wprowadzanie ich w błąd co do zamiaru.
Na wniosek prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Na poczet grożących kar oraz obowiązków naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, na mieniu podejrzanych prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

Zabezpieczenia dokonano poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach należących do podejrzanych oraz poszczególnych spółek z tzw. „Grupy Ericius”. 

Zobacz także

Pokrzywdzonych może być więcej

Na tym jednak śledztwo warszawskiej prokuratury się nie kończy. Śledczy proszą o zgłoszenie się wszystkich, którzy zostali poszkodowani działalnością tzw. Grupy Ericius.  

Prokuratorzy proszą o podanie m.in. okoliczności nabycia obligacji, a także wskazać konkretnie: jaka ilość obligacji, jakiej serii, od jakiego emitenta, za jaką kwotę i w jakim czasie. Do zawiadomienia należy dołączyć kopie odcinków zbiorowych obligacji, jak również potwierdzenia przelewów dokumentujących zapłatę za obligacje.

W przypadku obejmowania obligacji w zamian za potrącenie wierzytelności związanych z wcześniejszą emisją, należy dodatkowo załączyć kopię porozumienia w tym przedmiocie. 

Zgłoszenia z podaniem sygnatury śledztwa – PO II Ds. 240.2018 - przyjmowane są za pośrednictwem poczty na adres Prokuratury Okręgowej w Warszawie (00-791 Warszawa, ul. Chocimska 28) oraz mailowo: wydz.pg2@warszawa.po.gov.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl