Zamknij

Grupa Azoty ma trzy spółki na giełdzie, czy pozostanie tylko jedna?

Olga Papiernik
09.05.2018 11:23
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
fot. Grupa Azoty

Na synergiach wynikających z konsolidacji spółek zależnych Grupa Azoty zyskała 710 mln zł, jak podano w raporcie za 2017 r. Korzyści można byłoby szukać wycofując spółki z giełdy, bo na GPW notowane są aż trzy należące do Grupy Azoty. Kiedy można spodziewać się takiej decyzji?

Grupa chwali się efektami poszukiwania synergii w ramach konsolidacji. Do 2020 r. mają przynieść jeszcze dodatkowo 100-150 mln zł. Jak dotąd największe korzyści dała konsolidacja zakupów, przede wszystkim surowców. W  710 mln zł dotychczasowych efektów, 465 mln to efekt optymalizacji w sferze zakupów.

Grupa ma trzy spółki na GPW (Grupa Azoty SA, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA), w ograniczeniu ich liczby też można byłoby szukać efektów synergii.  Biznesowo szczególnie uzasadnione jest utrzymywanie kilku spółek na rynku publicznym, gdy zróżnicowane jest ich ryzyko biznesowe, a w takiej sytuacji odmienne są też oczekiwania inwestorów, związane z wyceną ryzyka. Co zrobi Grupa Azoty, pogłębiając konsolidację?

- Mamy trzy spółki publiczne, ale wycofywanie którejś z nich z giełdy nie jest w obszarze naszego zainteresowania – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. – Mamy ważniejsze wyzwania do realizacji.

Bardziej prawdopodobne są zdecydowanie akwizycje firm, bo Grupa Azoty chce być firmą o globalnym zasięgu.

MarketNews24/OP