Zamknij

Kanałem Żerańskim popłyniesz z Warszawy do Zalewu Zegrzyńskiego

Olga Papiernik
03.08.2018 11:47
Kanał Żerański
fot. Mateusz Grochocki/East NEws

Przywróciliśmy połączenie Wisły z Kanałem Żerańskim - powiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Kanał Żerański

- Udrożniliśmy Kanał Żerański, dzięki czemu swobodnie można dziś przepłynąć z Warszawy do Zalewu Zegrzyńskiego - mówił w piątek na spotkaniu z dziennikarzami Marek Gróbarczyk. Dodał, że jest to oferta dla wszystkich Warszawiaków na drugą cześć wakacji.

Powiedział też, że w przyszłym roku resort będzie chciał przywrócić tor żeglugowy łączący Warszawę z Wielkimi Jeziorami na Mazurach.

- Zanim to jednak nastąpi, niezbędne jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko - zaznaczył.

- Poprawimy warunki nawigacyjne, aczkolwiek nadal jesteśmy uzależnieni od poziomu wody, ponieważ w Warszawie, szczególnie w ostatnich latach są niskie stany i to uniemożliwia żeglugę jednostek - stwierdził.

- W dalszej kolejności pracujemy nad odbudową szlaku Stefana Batorego do jezior mazurskich. Pracujemy w tej chwili w porcie w Ostrołęce, pogłębiamy go, aby otworzyć Ostrołękę. W dalszej kolejności będziemy pracowali na Narwi, umacniając brzegi, pogłębiając koryto rzeki. Koszt to około 200 mln z - dodał.

Daca powiedział, że rzeka Pisa będzie kolejnym etapem modernizacji szlaku z Warszawy na jeziora mazurskie. - Tam, oprócz prac regulacyjnych, pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń, między innymi w Piszu - wyjaśnił.

Zagłosuj

Czy płynąłeś/ęłaś Kanałem Żerańskim?

Liczba głosów:

- Wreszcie są podejmowane działania, które pozwolą na to, aby w sposób poważny myśleć o Wiśle, bo tak powinno być zawsze. Mamy tutaj wiele lat zaniedbań i musimy to zmienić. Duże miasta, duże gospodarki, metropolie przez środek których przebiegają rzeki, jeziora, potrafią wykorzystać to jako swój atut. Warszawa przez wiele lat to zaniedbała i musimy wrócić znów do czasów, kiedy Wisła stanowiła ważny punkt komunikacyjny dla mieszkańców Warszawy - powiedział Jaki.

Jego zdaniem to jedno z najważniejszych wyzwań dla stolicy, a jego realizacja sprawi, że Wisła powróci do bardzo istotnej roli z punktu widzenia gospodarczego, rekreacyjnego i turystycznego.

Przypomniał, że udrożnienie Kanału Żerańskiego to tylko element planu, który pozwoli przywrócić możliwość żeglowania mieszkańcom Warszawy - na jeziora mazurskie.

Wcześniej prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział, że kolejnym etapem modernizacji połączenia wodnego Warszawy i Mazur będzie przywrócenie dla żeglugi Narwi i Pisy.

PAP/Łukasz Pawłowski/Ewa Wesołowska/OP