Zamknij

Greta Thunberg spotkała się z górnikiem związkowcem. "Wstyd"

22.01.2020 19:00
Greta Thunberg w Polsce. Spotkała się ze górnikiem związkowcem Jerzym Hubką
fot. Jerzy Hubka/Facebook

Ogromne emocje w środowisku górniczym wywołało spotkanie związkowca Jerzego Hubki z KWK Makoszowy z Gretą Thunberg, szwedzką aktywistką klimatyczną. Odcięła się od niego nawet macierzysta organizacja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Greta Thunberg była w Polsce z kilkudniową wizytą. W drodze na Światowe Forum Ekonomiczne, zatrzymała się w okolicy Elektrowni Bełchatów, największej elektrowni węglowej w Europie oraz w Zabrzu. 

Na Śląsku 17-letnia szwedzka aktywistka odwiedziła kopalnię Makoszowy i zabytkową kopalnię Guido - podała "Gazeta Wyborcza". 

Zobacz także

Z Thunberg, której towarzyszyła ekipa telewizji BBC, spotkał się miedzy innymi Jerzy Hubka, działacz Związku Zawodowego Górników w Polsce. 

"Przekazaliśmy jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń,wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy" - napisał na Facebooku Hubka. 

Związkowiec dołączył do postu zdjęcia z 17-latką. 

Spotkanie wywołało ogromne emocje w środowisku górniczym. "W czasie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie, funkcyjny działacz Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Jerzy Hubka robi sobie focie z Grecią przy KWK Makoszowy i w zabytkowej kopalni Guido. Ręce opadają" - komentował na Facebooku NSZZ "Solidarność" w KWK Knurów-Szczygłowice.

Przypomniano również, że aktywistka nie została wpuszczona na teren Elektrowni Bełchatów. 

"Hańba dla polskiego górnictwa", "wstyd", "żal" - to tylko niektóre komentarze do wpisu Hubki. Nie brakuje również pozytywnych opinii, w których internauci dziękuję związkowcowi za rozmowę ze szwedzką aktywistką. 

Zobacz także

Jak na to wszystko zareagował sam zainteresowany? - Górnicy potrzebują dialogu, a nie drastycznych działań. Chcieliśmy pokazać Grecie sytuację z innej strony. Kopalń nie należy likwidować bezwzględnie, ale możliwe są ich przekształcenia dzięki nowoczesnym technologiom - powiedział Hubka w rozmowie z "Wyborczą".

Mówiliśmy chociażby o możliwościach gazowania węgla. Greta przyjmowała to wszystko ze zrozumieniem. To światowej sławy aktywistka, której głos się liczy, dlatego chcieliśmy jej przedstawić nasze zdanie

Jerzy Hubka

Co więcej - od działać Hubki odcięła się jego macierzysta organizacja.

"Kierownictwo Rady Krajowej ZZG stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez organizację KWK "Makoszowy". Pan Jerzy Hubka nie posiada żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu ZZG. Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC, uznajemy za przejaw megalomani i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski" - napisali związkowcy z ZZG w oświadczeniu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza