Zamknij

Greta Thunberg w Polsce. Co robiła na terenie elektrowni Bełchatów?

20.01.2020 08:34
Greta Thunberg - elektrownia Bełchatów. Co szwedzka aktywistka robiła w Polsce?
fot. Shutterstock/surowa/ MikeDotta

Greta Thunberg zainteresowała się jedną z największych na świecie elektrowni węglowych. Niezapowiedzianie pojawiła się w Kleszczowie, by nagrać film o zakładzie w Bełchatowie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Elektrownia Bełchatów pod względem bezwzględnej emisji dwutlenku węgla znajduje się w czołówce najbardziej szkodliwych emitentów w Unii Europejskiej – wynika z raportu Europe’s Dirty. Nie bez powodu to właśnie do tego miejsca z niezapowiedzianą wizytą przyjechała nastoletnia aktywistka Greta Thunberg.

Jak podaje "Dziennik Łódzki", Greta Thunberg chciała wejść do elektrowni Bełchatów. Nastolatka zgłosiła do Polskiej Grupy Energetycznej chęć nagrania filmu na terenie elektrowni, ale spółka Skarbu Państwa odmówiła. 17-letnia aktywistka ze Szwecji nagrała film na tarasie widokowym na terenie gminy Kleszczów.

Zobacz także

Nagrania miały trwać godzinę, a nad całą akcją czuwała policja. Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie potwierdza dla lokalnego serwisu, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Serwis dodaje, że aktywistka przyjechała do Bełchatowa elektryczną Teslą, zaś ekipa filmowa busem marki Mercedes.

Zobacz także

Greta Thunberg nawołuje do walki przeciwko zmianom klimatycznym. Chodzi o te działania, które wynikają z działalności człowieka. Stawia na zieloną energię i ekologiczne środki transportu. Świat usłyszał o niej dwa lata temu, kiedy protestowała przed szwedzkim parlamentem. Aktywistka zainicjowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Siedemnastolatka za działalność w 2019 roku otrzymała tytuł Człowieka Roku Tygodnika "Time". 

RadioZET.pl/"Dziennik Łódzki"