Zamknij

Gowin podał dokładną datę otwarcia galerii handlowych

14.01.2021 13:09
zamknięta galeria handlowa
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Bunt przedsiębiorców zmusił rząd do większej otwartości w komunikowaniu czasu obowiązywania obostrzeń. Jarosław Gowin podał, że otwarcia sklepów w galeriach handlowych należy spodziewać się 1 lutego 2021 roku. O ile sytuacja epidemiczna się nie pogorszy.

Lockdown trwa już 10 miesięcy, a wszystko wskazuje na to, że rozgości się w Polsce co najmniej na rok. Tak wynika z informacji przekazywanych przez rząd przedsiębiorcom domagającym się zdjęcia zakazu działalności.

Obostrzenia mają pomóc w utrzymaniu stabilnego działania systemu ochrony zdrowia w czasie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Rząd zdecydował się więc na przedłużenie wszystkich zakazów do końca stycznia 2021 roku, co wywołało duże niezadowolenie przedsiębiorców. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii spróbował uspokoić sytuację podając dokładną datę otwarcia galerii handlowych i tłumacząc, jak wygląd sytuacja w przypadku innych branż.

Kiedy otwarcie galerii handlowych? Gowin podał konkretną datę

Sklepy w galeriach handlowych będą mogły otworzyć się 1 lutego 2021 roku – poinformował oficjalnie Jarosław Gowin. Wicepremier dodał, że data ta będzie obowiązywać, jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu.

Rząd apeluje o respektowanie obostrzeń przez przedsiębiorców, którzy w ramach buntu zamierzają wrócić do działalności 18 stycznia 2021. Przestrzeganie restrykcji ma ograniczyć skalę pandemii i pozwolić na szybszy powrót do normalności.

Deklaracja wicepremiera dotycząca otwarcia galerii handlowych padła w „Magazynie EKG” radia TOK FM.

Jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, czyli np. jeżeli w Polsce nie da o sobie znać ta nowa mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa, moim zdaniem, od 1 lutego powinniśmy w 100 proc. otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe.

Jarosław Gowin

Polityk dodał, że pozostałe branże, w szczególności turystyka i gastronomia, będą musiały poczekać na swoją kolej przez „co najmniej kolejne tygodnie”. Poproszony o sprecyzowanie tej wypowiedzi odparł, że jest jeszcze za wcześnie na konkrety.

Z wcześniejszych informacji wynika, że lockdown może trwać do przełomu kwietnia i maja 2021 roku. Jest szansa, że uda się wtedy znieść 80 procent obowiązujących obostrzeń. Zadeklarował do minister finansów Tadeusz Kościński.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl