Zamknij

Gowin ostro o Glapińskim. „Walka z drożyzną spóźniona o dobre pół roku”

08.11.2021 10:09
Gowin o prezesie NBP
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Czy Adam Glapiński nadal będzie piastował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego? Jarosław Gowin w rozmowie z Radiem ZET mówi wprost: mamy w kraju wielu innych, kompetentnych ekonomistów.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w ostatnich dniach jest na językach ekonomistów, polityków i dziennikarzy. Wszystko za sprawą nieoczywistej formy komunikacji NBP z rynkiem,  serią podwyżek stóp procentowych i niekorzystnej oceny pracy Glapińskiego na arenie międzynarodowej.

Były premier Donald Tusk stwierdził ostatnio, że „Polski nie stać na kolejną kadencję prezesa Glapińskiego”. Stanowisko to podzielił Gość Radia ZET lider Porozumienia i były minister rozwoju Jarosław Gowin.

Gowin: Adam Glapiński jest współodpowiedzialny za drożyznę

Adam Glapiński w rankingu prezesów banków centralnych magazynu Global Finance wypadł nie najlepiej. Magazyn przyznał mu jedną z najniższych ocen, zarzucając mu bierność względem pędzącej inflacji.

 „Glapiński przyjął zaskakująco spokojną postawę wyczekiwania, mimo że inflacja osiągnęła w sierpniu najwyższy poziom od 20 lat i wyniosła 5,4 proc.” – czytamy w artykule Global Finance.

Zdaniem Donalda Tuska „nie trzeba było rankingu, w którym prezes NBP Adam Glapiński jest najgorszym szefem banku centralnego w Europie, by wiedzieć, że tak jest”. Jak dodał „Polacy to odczuwają na swoich kieszeniach”.

Czy prezes Glapiński zasłużył na drugą kadencję jako szef NBP? - Odradzałbym nominowanie Glapińskiego na drugą kadencję. Mamy dobrych ekonomistów, którzy nadają się na to stanowisko. To kluczowa w tak trudnych czasach funkcja – mówił dla Radia ZET Jarosław Gowin.

Inflacja od miesięcy nieustannie rośnie, a Rada Polityki Pieniężnej dopiero w październiku (gdy wzrost cen wyniósł rekordowe 6,8 proc.) zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Zdaniem Jarosława Gowina reakcja NBP była mocno spóźniona.

Prezes NBP Adam Glapiński to jedna ze współodpowiedzialnych osób za ogromną skalę drożyzny. Decyzja o podniesieniu stóp procentowych była trudna, bo wpływa  na los kredytobiorców. Ale te decyzje były konieczne i spóźnione przynajmniej o pół roku 

Jarosław Gowin

Zdymisjonowany minister rozwoju i były wicepremier dodał, że od dawna ostrzegał rządzących o ryzyku wzrostu cen. Koleje podwyżki- jak dodał – pojawią się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu.

- Prezes Glapiński pogubił się podobnie jak cały rząd. Przy projektowaniu Polskiego Ładu wskazywałem, że konsekwencją tych rozwiązań będzie drożyzna. Wyższe podatki to kolejne podwyżki cen. Sprzeciwiłem się rządzącym w sprawie Polskiego Ładu i poniosłem konsekwencje – podsumował Gość Radia ZET.

RadioZET.pl