Zamknij

Gowin: lockdown kontaktów towarzyskich zamiast zamykania gospodarki

13.11.2020 11:31
Gowin: zamykanie gospodarki to ostatetczność
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Lockdown gospodarki należy potraktować jako ostateczność – mówił wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z „Super Expressem”. Wskazał, że należy ograniczać kontakty towarzyskie.

Lockdown ponownie dotknął przedsiębiorców. Dziennie przyrosty liczby chorych rzędu 20 tysięcy skłaniają rządzących do zamykania kolejnych sektorów gospodarki. 

Czy to skuteczny sposób na walkę z pandemią? Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, należy skupić się na ograniczeniu kontaktów towarzyskich.

Gowin o lockdownie kontaktów towarzyskich

- Moim zdaniem najpierw należy wprowadzić obostrzenia dotyczące kontaktów towarzyskich. Wszystkie badania na świecie wskazują, że to one, a nie kontakty zawodowe, są obecnie głównym źródłem zakażeń. Obostrzenia dotyczące gospodarki należy potraktować jako ostateczną ostateczność - powiedział Gowin dla Super Expressu.

Zobacz także

Polityk mówił też o ustalonych przez rząd warunkach wprowadzania dalszych obostrzeń. Te wchodzą w grę, gdy krzywa zachorowań nadal będzie rosła. - Na szczęście w ostatnich dniach krzywa zachorowań się spłaszczyła. Dlatego wstrzymaliśmy się z decyzją o kolejnych obostrzeniach. I oby tak pozostało – mówił Gowin.

Gowin pytany o koszty wiosennego locdownu wskazał, że zamrożenie gospodarki w pierwszym kwartale kosztowało 150 mld złotych. Wskazał, że to koszty, które ponieśli wszyscy podatnicy.

Rząd nie ma własnych pieniędzy. Dysponuje wyłącznie pieniędzmi podatników, czyli każdego z nas. Środki z wiosennej tarczy zostały bardzo dobrze wykorzystane do ratowania milionów miejsc pracy i tysięcy polskich firm 

Jarosław Gowin

Polityk dodał, że wydatki na pomoc przedsiębiorcom i pracownikom pociągnęły za sobą wzrost długu publicznego, „który nasze i następne pokolenie będą musiały spłacić.” Gowin wskazał, że jesienne częściowe zamrożenie gastronomii i handlu, a także zamknięcie siłowni, instytucji kultury czy salonów masażu kosztować będzie nieco mniej, jeśli restrykcje nie będą przedłużane.

Zdaniem Gowina całkowity lockdown to ostateczność.

RadioZET.pl/”Super Express”