Zamknij

Gowin: nie ma podstaw prawnych do sprawdzania zaszczepienia klientów

18.06.2021 09:37
Jarosław Gowin
fot. Piotr Molecki/East News

Branża hotelarska alarmuje: nowe rozporządzenie rządu zwalnia z limitu liczby klientów osoby zaszczepione. Informacje o przejściu zabiegu to jednak medyczne dane wrażliwe, których przedsiębiorcy nie mogą żądać. Obawy branży potwierdził w Radiu ZET wicepremier Jarosław Gowin, który stwierdził, że obecnie nie ma podstaw prawnych do sprawdzania, czy goście zostali zaszczepieni.

Szczepienie będzie w praktyce zwalniać z lockdownu – wynika z nowego rządowego rozporządzenia o łagodzeniu obostrzeń na wakacje 2021 roku. Osoby, które poddadzą się zabiegowi, nie będą wliczane do limitu klientów w hotelach czy na koncertach.

Branża ostrzega, ze przepis może pozostać martwy. W świetle prawa przedsiębiorcy nie są bowiem uprawnieni do przetwarzania danych wrażliwych, a do takich należą informacje medyczne. Rząd do tej pory przekonywał, że nie będzie to problemem, gdyż zaświadczenia o szczepieniu byłyby okazywanie dobrowolnie. Jarosław Gowin goszcząc w Radiu ZET przyznał jednak, że przedsiębiorcy nie mają podstaw prawnych, by móc sprawdzać czy klienci poddali się zabiegowi.

Gowin w Radiu ZET: przedsiębiorcy nie mogą sprawdzać, czy klienci się zaszczepili

Rozporządzenie, które zwalnia osoby zaszczepione z lockdownu, zacznie obowiązywać od 26 czerwca 2021 roku. Zgodnie z przepisami, od tej daty hotele będą mogły oferować gościom 75 procent posiadanych miejsc noclegowych.

Pozostałe będą stały otworem tylko dla osób, które się zaszczepiły. Branża przyjęła takie rozwiązanie z ambiwalentnymi uczuciami: z jednej strony każde rozluźnienie limitów pomaga  odżyć po zakazie działania wprowadzonym w pandemii, z drugiej zaś pojawiły się wątpliwości dotyczące prawnych aspektów decyzji rządu.

Obawy hotelarzy potwierdził goszczący w Radiu ZET Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii. Polityk powiedział wprost: nie ma podstaw prawnych dających przedsiębiorcom możliwość sprawdzenia, czy klienci się zaszczepili.

W tej chwili nie ma takich podstaw prawnych. W tej sprawie konieczne jest stworzenie podstaw prawnych. I nie jest to rzecz łatwa. Wspomniany przez nas Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazuje, że wymaganie tego typu informacji byłoby sprzeczne z konstytucją. mam odmienne zdanie, prawnicy zastanawiają się obecnie, jaką podstawę prawną stworzyć, ale istotnie, w moim przekonaniu, obecnie takiej podstawy nie ma.

Jarosław Gowin

Prowadząca program Gość Radia ZET Beata Lubecka w odpowiedzi wskazała, że przedsiębiorcy potrzebują jasnych informacji jak najszybciej, bo do terminu obowiązywania rozporządzenia został już tylko tydzień.

Jarosław Gowin zadeklarował, że odpowiednia wykładnia zostanie przedstawiona na czas

Rozumiem zniecierpliwienie przedsiębiorców, ale mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. Pod tym względem musimy niestety czekać na odpowiednie wykładnie prawne. To nie jest kwestia decyzji rządu, jeśli zależałoby to od decyzji, to już dawno by zapadła. To kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją.

Jarosław Gowin

Wicepremier uściślił, że przed 26 czerwca 2021 należy spodziewać się aktu legislacyjnego, albo wydawania odpowiedniej interpretacji, która będzie stanowiła podstawę do działań przedsiębiorców.

Informacje te będą potrzebne wielu branżom: zwolnienie osób zaszczepionych z limitów ma obowiązywać w hotelach, na koncertach czy na weselach.

RadioZET.pl