Zamknij

Gowin mówi „dość” lockdownowi. „Obostrzenia powinny całkowicie zniknąć”

22.04.2021 16:21
Jarosław Gowin
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/East News

Jarosław Gowin nie podziela chyba rządowego przekonania o konieczności przedłużania zakazów działalności dla przedsiębiorców. Wicepremier stwierdził stanowczo na konferencji prasowej, że „odniesione na szeroką skalę odmrażanie” powinno zacząć się natychmiast po długim majowym weekendzie.

Lockdown zaostrzony na święta Wielkanocne obowiązywać będzie z małymi wyjątkami aż do maja 2021 roku. Obostrzenia, szczególnie zakazujące przyjmowania gości przez hotele, mają uchronić nas przed czwartą falą wywołaną potencjalnie przez odreagowywanie restrykcji masowymi wyjazdami na urlopy.

Decyzje ogłaszane przez Adama Niedzielskiego podejmowane są przez premiera Mateusza Morawieckiego na podstawie rad i informacji otrzymywanych od Rady Medycznej i innych członków rządu. Jarosław Gowin zazwyczaj rekomendował odmrażanie gospodarki, jego głos był jednak często w ostatecznych decyzjach ignorowany. Wicepremier postanowił więc ogłosić swoje stanowisko publicznie, przed planowaną na 28 kwietnia 2021 konferencją o zasadach lockdownu na maj 2021.

Luzowanie obostrzeń. Gowin domaga się odmrożenia gospodarki po majówce

Adam Niedzielski już na początku kwietnia 2021 zapowiedział, że majówki w tym roku nie będzie. Słowa ministra zdrowia podkreślili eksperci: według nich, wyjazdy na długi majowy weekend oznaczać będą konieczność wprowadzenia lockdownu na wakacje, żeby walczyć z czwartą falą pandemii.

Goszcząc w Radiu ZET Niedzielski zdradził, w jakiej kolejności będą odmrażane poszczególne branże. Na konferencji 28 kwietnia 2021 polityk ma przedstawić te informacje w postaci planu luzowania obostrzeń w maju.

Jarosław Gowin postanowił podzielić się publicznie swoimi przemyśleniami na temat wygaszania lockdownu, wygłoszonymi w zdecydowany sposób.

Zaraz po długim majowym weekendzie - w mojej ocenie - trzeba rozpocząć odniesione na szeroką skalę odmrażanie, w pierwszej kolejności handlu i usług. Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić zwłaszcza dla osób zaszczepionych usługi turystyczne, usługi gastronomiczne, Należy otworzyć kluby fitness. Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia kluby fitness (…) będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca.

Jarosław Gowin

Wicepremier przekonuje, że restauracje i kluby fitness można otworzyć już teraz, dając możliwość korzystania z nich osobom zaszczepionym. Minister zdrowia ma w tej kwestii przeciwne zdanie, mówiąc że te dwie branże powinny zostać przywrócone jako ostatnie.

Z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego wynika z kolei, że dzięki przyspieszeniu programu szczepień większość obostrzeń można będzie usunąć „na przełomie maja i czerwca”.

RadioZET.pl/Business Insider Polska