Zamknij

Gowin: dotychczasowa pomoc jest niewystarczająca

20.11.2020 20:37
Jarosław Gowin w Sejmie
fot. Piotr Molecki/East News

Wsparcie dla branż dotkniętych pandemią ma charakter doraźny i nie można uznać, że jest wystarczająca – przyznał wicepremier Jarosław Gowin. Rząd przygotowuje plan na przyszły rok: turystykę, gastronomię i hotelarstwo czeka „nowy początek”.

Lockdown stał się koszmarem wielu polskich przedsiębiorstw. Obostrzenia, które mają zmniejszyć ryzyko zakażania się COVID-19, wprowadziły wiele biznesów na drogę wiodącą ku upadłości. Brak klientów pogrąża coraz więcej działalności.

Państwo obiecało co prawda pomoc, jednak jest jej za mało, a i z jej ustaleniem i przyznaniem rządzący szczególnie się nie spieszą. Zamknięte branże musiały uzbroić się w cierpliwość, widząc jak politycy opóźnili o dwa tygodnie posiedzenie Sejmu, na którym miano przyjąć nową tarczę pomocową.

Gowin przyznał, że pomoc od państwa nie jest wystarczająca. Obiecał plan

Każdy dzień zwłoki przybliża zamknięte przedsiębiorstwa do upadku. Pomocy nie doczekała się sieć siłowni, która musiała ogłosić bankructwo. Zdesperowani przedsiębiorcy zaczynają więc szukać sposobów na ominięcie przepisów: zamknięte sklepy z galerii handlowych zaczęły otwierać się na parkingach.

Zobacz także

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, przyznał rację krytykom działań rządu, określając pomoc udzielaną przedsiębiorstwom jako doraźną i niewystarczającą.

Pracujemy nad planem odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki, bo mamy świadomość, że pomoc, której udzielamy w tej chwili ma charakter doraźny, jest niezbędna - pozwala setkom firm z branż objętych obostrzeniami przetrwać. Ale potrzebny będzie im nowy początek.

Jarosław Gowin

Szczególną uwagę Gowin poświęcił turystyce, gastronomii i hotelarstwu. Stwierdził, że te branże poniosły największe straty, wynikające nie tylko z administracyjnych ograniczeń, lecz także zgeneralnego spadku popytu wśród klientów wynikającego z ograniczenia mobilności czy ze strachu przed zakażeniem.

Zobacz także

Wicepremier dodał, że każdy z tych trzech obszarów „jest zbyt ważny dla polskiej gospodarki”, żeby można było potraktować dotychczasowe działania jako wystarczające. Kompleksową pomoc ma im zapewnić Krajowy Plan Odbudowy. W jego ramach przygotowano już kilka projektów odbudowy polskiej turystyki, np. plan dużych inwestycji adresowanych do gmin uzdrowiskowych.

Zobacz także

Krajowy Plan Odbudowy ma wykorzystywać środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Ich dostępność stoi pod znakiem zapytania z powodu weta, które premier Morawiecki chce użyć, aby obronić się przed proponowanym przez członków UE uzależnieniem wypłat od przestrzegania praworządności.

RadioZET.pl/PAP