Zamknij

Gowin chce rekompensaty za niższe wpływy z podatku

08.06.2021 18:16
Gowin chce rekompensaty za niższe wpływy z podatku
fot. Grzegorz Ksel/REPORTER/EastNews

Jarosław Gowin zapowiedział we wtorek (8 czerwca 2021), że będzie konsekwentnie ambasadorem polskiej klasy średniej. Wicepremier zadeklarował również chęć dyskusji na temat rekompensat za niższe wpływy do budżetów samorządów w związku z utratą części dochodów z PIT.

Jarosław Gowin powiedział w trakcie wtorkowej (8 czerwca 2021) konferencji w Łodzi, że polska gospodarka po pandemicznym szoku weszła na ścieżkę szybkiego wzrostu. Wicepremier zaznaczył, że pierwszy kwartał 2021 roku zakończył się niewielką recesją, a obecne wskaźniki makroekonomiczne pokazują, że "pędzimy do przodu".

Jak to się przełoży na rekompensaty za niższe wpływy do budżetów samorządów w związku z utratą części dochodów z PIT? Minister rozwoju, pracy i technologii powiedział, że jest to związane z planowaną podwyżką kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł z obecnych 85,5 tys. zł.

Rekompensaty z powodu mniejszych wpływów z PIT

Gowin zapewnił, że zdaje sobie sprawę z oczekiwań przedsiębiorców, dotyczących perspektywy dalszego rozwoju. - To ma z jednej strony związek z Krajowym Planem Odbudowy i nową perspektywą funduszy unijnych, a z drugiej zaś strony pojawiają się pytania dotyczące Polskiego Ładu, zwłaszcza jego komponentu podatkowego – powiedział.

Zgodnie z deklaracją, która padła w trakcie prezentacji Polskiego Ładu, Gowin chce doprowadzić do wprowadzenia ulg dla klasy średniej. - Dla tych wcale nie bogatych, tylko ciut lepiej zarabiających. Zapowiedziałem też, że wszystkie rozwiązania będę konsultował z zainteresowanymi i stąd te dzisiejsze spotkania – podkreślił.

Wiceszef rządu rozmawiał podczas spotkania z samorządowcami o propozycji rekompensaty za niższe wpływy do budżetów samorządów w związku z utratą części dochodów z PIT.

- Jest pora na otwarcie dyskusji na temat udziału samorządów w podatku PIT. Popierane przez Porozumienie podniesienie kwoty wolnej od podatku spowoduje poważny uszczerbek w budżetach zwłaszcza mniejszych gmin. Kwestia rekompensaty dla samorządów musi być przedmiotem poważnej dyskusji także w obrębie obozu rządowego. Porozumienie proponuje, by samorządy miały większy udział w podatku PIT – Jarosław Gowin.

RadioZET.pl/PAP