Zamknij

Gowin: w Nowym Ładzie dłuższa praca mimo prawa do emerytury

13.05.2021 21:54
Jarosław Gowin
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/East News

Polacy będą pracować dłużej – rząd chce, żebyśmy kontynuowali aktywność zawodową nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jarosław Gowin oznajmił, że rozwiązania mające to regulować to część Nowego Ładu.

Nowy Ład ma odmienić oblicze Polski. Założenia programu trzymane są przez rząd w ścisłej tajemnicy, jednak wraz ze zbliżającym się terminem prezentacji założeń „restartu systemu podatkowego” coraz częściej pojawiają zapowiedzi zawartych w nim rozwiązań.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Nowy Ład to „inwestycje w polskie rodziny”, ministra Marlena Maląg dodała, że oprócz 500 plus należy się spodziewać nowych rozwiązań dla młodych rodzin i seniorów. Jarosław Gowin z kolei przyznał, że Nowy Ład ma przynieść dłuższą pracę, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Nowy Ład: praca także po osiągnięciu wieku emerytalnego

O tym, że rząd podwyższy wiek emerytalny, pisaliśmy po przeanalizowaniu zapisów Krajowego Planu Odbudowy. Znalazły się w nim konkretne działania, wraz z datami wdrożeń, które mają doprowadzić do przedłużenia aktywności zawodowej oraz zwiększenia do tego społecznej akceptacji.

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z obietnic wyborczych PiS. Rządzący nie chcą się z niej wycofać wprost, żeby nie zrazić zwolenników, przygotowali więc plan „efektywnego wydłużania wieku emerytalnego”, który ma doprowadzić do tego, żeby Polacy z własnej woli chcieli pracować dłużej.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w Nowym Ładzie zapisane są ulgi podatkowe dla Polaków, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się na kontynuowanie aktywności zawodowej.

Przedstawił to jednak jako „dodatkowe korzyści dla osób, które zdecydują się kontynuować pracę zawodową mimo osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę”, a nie „plan wydłużenia wieku emerytalnego”.

Z KPO wiemy, że w początkowej fazie seniorzy mają być zachęcani do dłuższej pracy poprzez szkolenia pozwalające im opanować nowe, niezbędne do utrzymania się na rynku pracy umiejętności oraz specjalną ulgę podatkową.

Miałaby ona być stosowana automatycznie i polegałaby na przekazywaniu części należnego podatku dochodowego nie do budżetu, lecz na Indywidualne Konta Emerytalne seniorów. Każdy rok dodatkowej pracy zwiększy według wyliczeń rządu otrzymywaną emeryturę o 8 procent.

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu