Zamknij

Polska w czołówce krajów trzymających pieniądze w gotówce

23.07.2019 13:37
Gotówka w Polsce wciąż bardzo popularna. Trzymamy w "kieszeni" 215 mld złotych
fot. Inga Linder/Shutterstock (ilustracyjne)

W Polsce jest w obiegu gotówka o wartości prawie 215 mld złotych — podał Narodowy Bank Polski. Według „Dziennika Gazety Prawnej” nasz kraj jest trzecim w Unii Europejskiej pod względem popularności gotówki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według „DGP” udział wartości banknotów i monet w obiegu w stosunku do produktu krajowego brutto zbliża się w Polsce do 10 proc. Większy udział mają tylko Grecja i Węgry.

Ile jest gotówki w obiegu w Polsce? 

NBP podał, że pierwszej połowie 2018 roku wartość gotówki w obiegu wzrosła o 11,7 mld zł. W rezultacie pod koniec czerwca wartość gotówki na rynku wyniosła 214,9 mld zł. 

Zobacz także

Zdecydowana większość, bo aż 60 proc. wartości banknotów w obiegu, stanowiły banknoty 100-złotowe. Jedną trzecią stanowiły banknoty o nominale 200 złotych. Dla porównania — banknoty 500-złotowe wprowadzone przed dwoma laty to niecałe 0,8 proc. ogólnej liczby.

Skąd tyle gotówki w obiegu? Zdaniem ekonomistów jednym z powodów są rekordowe stopy procentowe.

– Tu działa też psychologia. Jeśli oprocentowanie wzrosłoby z 1 na 2 procent, to nie zachęci tak bardzo do założenia lokaty jak dawniej podwyżki z 7 na 8 procent – tłumaczył Marcin Mazurek, ekonomista mBanku, w rozmowie z dziennikiem.

Roczna inflacja wynosiła w czerwcu 2,6 proc. W rezultacie, gdyby cała gotówka w obiegu trafiła na konta bankowe, to w skali roku wygenerowałaby ponad 3 mld zł odsetek — wskazał „DGP”.

Wraz ze wzrostem pensji i świadczeń Polaków, rośnie także liczba osób trzymających swoje oszczędności w gotówce w domach. 

– Udział gotówki w całkowitej podaży pieniądza nieco wzrósł. Ale trudno to uznać za szczególnie niekorzystną tendencję. Rośnie też PKB. Zwiększa się i podaż pieniądza – dodał Mazurek. Obecnie wartość pieniądza w gospodarce to prawie 1,5 bln zł. W ubiegłym miesiącu nastąpił spadek o 2,4 mld zł.

Zobacz także

Płatności bezgotówkowe wyprą banknoty i monety?

W odpowiedzi na wciąż sporą popularność twardej waluty instytucje finansowe promują używanie terminali do płatności bezgotówkowych.

– Naszym celem jako fundacji nie jest walka z gotówką. Chcemy raczej równoprawności różnych form dokonywania płatności – i gotówką, i bezgotówkowo [...] Udział gotówki w transakcjach w gospodarce będzie malał. Ale ona będzie zawsze potrzebna – choćby z powodów psychologicznych. Nawet w Szwecji, gdzie udział gotówki jest wyjątkowo niski, mówią: jak nie będzie prądu, to gotówką da się zapłacić, kartą nie — wskazał Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, cytowany przez gazetę.

Ekonomiści jednak nie wierzą w szybką zmianę przyzwyczajeń finansowych Polaków.

– U nas gros społeczeństwa to ludzie, którzy płacą gotówką, dlatego nie spodziewam się odwrócenia trendu, z jakim mamy w ostatnim czasie do czynienia – dodał Marcin Mazurek z mBanku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna