Zamknij

Oszuści mieszali mleko z wodą. Grozi im do 10 lat więzienia

20.09.2019 12:43
Gostyń. Mieszali mleko z wodą w mleczarni. Grozi im do 10 lat więzienia
fot. NaturalBox/Shutterstock (ilustracyjne)

Wielomilionowe straty mogli spowodować oszuści działający na szkodę Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu (woj. wielkopolskie). Zarzuty związane z oszustwem mieszania mleka z wodą usłyszało 11 osób. Spodziewane są kolejne zatrzymania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek Piotr Garstka z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zatrzymania miały miejsce 17 września.

Sprawcom grozi do 10 lat więzienia

– Są to kierowcy cystern do przewożenia mleka – pracownicy spółdzielni mleczarskiej, oraz rolnicy dostarczający mleko. Ta grupa przestępców jest związana z oszustwem mieszania mleka z wodą. Poszkodowanymi w sprawie są również dostawcy mleka. Straty są wielomilionowe – podał Garstka.

Zobacz także

Policja poinformowała, że sprawa jest rozwojowa; niewykluczone są kolejne zatrzymania. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Garstka powiedział, że policjanci pracowali nad tą sprawą od kilku miesięcy. Zabezpieczyli obszerną dokumentację rachunkowo–księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Przeszukali także szafki pracownicze, w których zabezpieczono dowody przestępstwa.

Wykonano oględziny 20 cystern do przewożenia mleka. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono tymczasowo mienie podejrzanych: gotówkę i pojazdy na kwotę około 250 tys. złotych.

– Wobec zatrzymanych nie zastosowano tymczasowego aresztowania, złożyli oni bardzo obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw – powiedział Garstka.

Zobacz także

Spółdzielnia odpiera zarzuty

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu Grzegorz Grzeszkowiak zapewnił w czwartek PAP, że przestępcza działalność nie miała i nie ma wpływu na bezpieczeństwo produkowanej w zakładzie żywności. 

Spółdzielnia w Gostyniu wydała ponadto oświadczanie. „Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1 sierpnia do 30 listopada 2018 roku i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego mleka krowiego, następnie dostarczanego do Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu” – zapewniła firma.

Poinformowano, że w czterech skontrolowanych cysternach znaleziono tzw. kraniki próbobiorcze, które miały służyć do fałszowania wskaźników liczników

Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane z wodą, a następnie były podmieniane próbki” – napisała firma.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP