Zamknij

Przez 15 lat Polska otrzymała z Unii „na czysto” 442 mld złotych

Piotr Drabik
25.01.2019 15:16
Gospodarka. Przez 15 lat Polska otrzymała z Unii Europejskiej "na czysto" 442 mld złotych
fot. gashgeron/Shutterstock (ilustracyjne)

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów przez ostatnie piętnaście lat Polska otrzymała z Unii Europejskiej „na czysto” około 442 miliardy złotych. W tym czasie nasz kraj wpłacił do unijnej kasy 221 miliardów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?

Liczba głosów:

Wyliczeń dokonał ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry. Na podstawie danych z Ministerstwa Finansów dokonał analizy wpływów pieniędzy z Unii Europejskiej do Polski.

W ubiegłym roku w ramach funduszy europejskich Polska otrzymała 15,8 miliardów euro. Jednocześnie składka rządu w Warszawie do unijnej kasy wynosiła 4,5 mld euro. Oznacza to, że „na czysto” nasz kraj otrzymał 11,3 mld euro pieniędzy z UE.

Zobacz także

Biorąc pod uwagę okres od 2004, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, Polska otrzymała z Brukseli 159 miliardów euro, a wpłaciła do budżetu UE 51,8 mld euro.

Oznacza to, że Polska dostała przez ostatnie 15 lat z europejskiej wspólnoty na „czysto” 107,5 mld euro – czyli w przeliczeniu około 460 miliardów złotych (po styczniowym kursie). Biorąc pod uwagę uśredniony kurs złotego do euro w okresie od maja 2004 do stycznia 2019, który wynosi 4,1076, ta kwota wynosi około 442 mld zł.

Składka państw członkowskich jest jedną z głównych części składowych budżetu UE (resztę stanowią cła przywozowe nakładane na produkty pochodzące spoza Unii oraz grzywny nakładane na przedsiębiorstwa, które nie przestrzegają przepisów unijnych).

Z tej puli wypłacane są środki w ramach funduszy spójności na inwestycje i usługi, które mają niwelować różnice pomiędzy państwami UE.

Portal Business Insider Polska przypomniał, że największą dofinansowaną przez Unię dotychczas inwestycją w Polsce była budowa autostrady A1 na odcinku odcinek Pyrzowice – Maciejów – Sośnica (4,7 mld euro) oraz druga linia warszawskiego metra (3,6 mld euro).

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PTD