Zamknij

Gospodarka po pandemii. Rząd podał termin odrobienia strat

31.05.2021 15:18
Gospodarka po pandemii. Rząd podał termin odrobienia strat
fot. Jan Bielecki/East News

Paweł Borys, stojący na czele Polskiego Funduszu Rozwoju, wskazał termin powrotu polskiej gospodarki do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Jego zdaniem Polska ma duże szanse na szybkie odrobienie strat.

Lockdown spowodował zastój w gospodarce. Wielu przedsiębiorców znalazło się na skraju bankructwa. Receptą na poprawienie sytuacji ma być Narodowy Program Szczepień. Rząd chce zachęcić niezdecydowanych do przyjęcia dawki, obiecując możliwość wygrania atrakcyjnych prezentów w loterii szczepionkowej.

Minął już rok z rządowym zakazem prac. Jak dzisiaj radzą sobie pracownicy zamrożonych branż?

Lockdown. Gospodarka odrabia straty po pandemii

Od maja rząd stopniowo odmraża gospodarkę. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński ocenił stan polskiej gospodarki po kilkunastu miesiącach pandemii.

Polska gospodarka dobrze przystosowuje się do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii

Tadeusz Kościński, minister finansów

Szef PFR Paweł Borys odniósł się na Twitterze do opublikowanych w poniedziałek (31 maja 2021) danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju „do 3 kw. gospodarka odrobi straty z pandemii”.

Prezes PFR bazuje na danych GUS, dotyczących wstępnego szacunku PKB w I kwartale 2021 roku.Spadł on wówczas o 0,9 proc.rok do roku.

Produkt Krajowy Brutto po pandemii

Zgodnie z danymi przekazanymi przez GUS w I kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,4 proc.

Inwestycje w I kwartale wzrosły o 1,3 proc.rok do roku, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,0 proc.

RadioZET.pl/PAP