Zamknij

Górnicy z PGG dostaną barbórkę bez opóźnień

20.11.2020 12:01
Górnicy z PGG dostaną barbórkę bez opóźnień
fot. MAREK KUWAK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Barbórka, czyli premia z okazji święta górników, trafi do pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w terminie - podał portal Nettg.pl. Wypłata dodatków nie jest zagrożona pomimo trudnej sytuacji w polskim przemyśle.

Górnictwo w Polsce ma zostać wygaszone do 2049 roku roku - wynika z porozumienia związkowców i przedstawicieli rządu, zawartego we wrześniu tego roku. Do tego czasu spółki wydobywające węgiel liczą na pomoc publiczną na pokrycie kosztów transformacji energetycznej. Dodatkowo w tym roku w wybranych kopalniach czasowo wstrzymano wydobycie surowca z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. 

Jak podał portal branżowy Nettg.pl, PGG (spółka zatrudnia około 40 tys. ludzi) planuje w terminie - czyli do 4 grudnia - przelać na konta swoich pracowników tzw. barbórkę. Chodzi o dodatkowe świadczenie przyznawane z okazji dorocznego święta górników.

Górnicy dostaną barbórkę w terminie

- Wypłata nie jest zagrożona. Pieniądze wpłyną na konta pracowników w przewidzianym terminie, czyli do 4 grudnia - potwierdził Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, cytowany przez portal. Ile państwową spółkę będzie kosztować wypłata dodatków? Tego rzecznik PGG nie powiedział, jednak w ostatnich latach na ten cel przeznaczano ok. 300 mln zł - wskazało Nettg.pl.

Zobacz także

Ile wynosi barbórka, przyznawana górnikom? Jej wysokość jest zbliżona do miesięcznej pensji. "Przedstawiciele branży górniczej podkreślają, że nagroda z okazji Dnia Górnika popularnie zwana barbórką, nie jest dodatkową wypłatą, ale częścią górniczej pensji" - wskazał portal branżowy.

Tradycja przyznawania barbórek z okazji święta 4 grudnia sięga jeszcze okresu dwudziestolecia międzywojennego. W 1949 roku komunistyczne władze opublikowały uchwałę o specjalnych uprawnieniach dla górników. Na jej podstawie zapisano Kartę Górnika - prawo regulujące wynagrodzenia w kopalniach i przyznawane dodatki.  

Zobacz także

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,2 proc. "Komentując październikowe wyniki przemysłu, musimy jednak pamiętać, że obserwujemy gospodarkę w lusterku wstecznym i należy się liczyć z wystąpieniem negatywnych skutków obostrzeń mobilności, aktywności społecznej i ekonomicznej (w szczególności w handlu), na produkcję w wybranych branżach przemysłu" - tak te dane analitycy Banku Pekao.

Zobacz także

Ponadto branżę górniczą dotyka mocno pandemia. 272 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 113 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W minionych pięciu dniach szybciej przybywało tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

RadioZET.pl/Nettg.pl/PAP