Zamknij

Górnicy protestują w Luksemburgu. „Zamkniecie Turów, my zamkniemy Trybunał"

22.10.2021 12:41
Protest górników
fot. EPA/JULIEN WARNAND

Górnicy z „Solidarności” protestują przeciwko zamknięciu kopalni Turów. Związkowcy zgromadzili się przed unijnym trybunałem w Luksemburgu.

Kopalnia Turów nie zostanie zamknięta, nie pozwolimy na to – mówią związkowcy z górniczej Solidarności, którzy protestują przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Dajemy Wam czas do namysłu, a jeśli nie, to podpalimy Europę! Podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy zamykają tysiące miejsc pracy i chcą pozbawić energii elektrycznej miliony Polaków – mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Walka o Turów. O co toczy się spór?

Związkowcy z „Solidarności” protestują przed siedzibą TSUE  przeciw zamknięciu kopalni w Turowie. To właśnie Trybunał we maju 2021 roku nakazał zamknięcie kopalni, zaś we wrześniu zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewykonanie tego postanowienia. Łącznie to już 15 milionów euro, czyli ponad 68 milionów złotych.

Michał Wójcik o wyroku TSUE ws. Turowa: To chora sytuacja. Polska nie powinna płacić kar>>>

Decyzja TSUE pokłosie skargi czeskiego rządu wniesionej do TSUE pod koniec lutego ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów. Zdaniem naszych sąsiadów działalność kopalni ma negatywny wpływ na środowisko.

Górnicy, którzy obawiają się utraty pracy, wyrazili w Luksemburgu swój sprzeciw, choć organizacja takiej manifestacji była utrudniona.  Jak relacjonowali, dzielnica Kirchberg, w której znajdują się biura instytucji europejskich, jest poprzecinana zasiekami i blokadami policji.
- Traktują nas jak bydło. Dosłownie. Wszędzie zasieki z drutu kolczastego. Jak podczas wojny. Z tego co wiem, to nielegalne – powiedział PAP jeden z protestujących.

„Chcą nas zamknąć, to my zamkniemy Trybunał”

Przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki poinformował o zamiarze wręczenia urzędnikom petycji i postanowieniu o zamknięciu Trybunału. – Chcą nas zamknąć, to my zamkniemy TSUE- mówił.

- Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie" - mówił związkowiec.

RadioZET.pl/PAP