Zamknij

Czy rząd PiS zamknie kopalnie? Wicepremier Jacek Sasin wyjaśnia

14.05.2020 13:32
Górnicy a koronawirus. Czy rząd zamknie kopalnie? Jacek Sasin komentuje
fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Czy pandemia koronawirusa wśród śląskich górników może być pretekstem do zamykania kopalń? Do tej kwestii odniósł się wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Górnicy na Śląsku, u których wykryto zarażenie wirusem SARS-CoV-2, wciąż jest coraz więcej. Służby sanitarne i spółki górnicze poinformowały w czwartek, że koronawirusa stwierdzono już u 1,4 tys. górników. Od środy w dwóch z trzech dotkniętych epidemią spółek węglowych przybyło w sumie ponad 200 nowych przypadków.

Koronawirus to tylko jeden z problemów, z którymi musi się obecnie zmagać polskie górnictwo. Jeszcze przed pandemią górnicze związki zawodowe protestowały przeciwko importowi węgla, braku wypłaconych premii czy unijnej polityce klimatycznej, wykluczającej dalszy rozwój przemysłu ciężkiego.

Czy rząd zamknie kopalnie podczas pandemii?

Wicepremier Jacek Sasin w rozmowie w radiowej Trójce poinformował, że zarażenie koronawirusem wykryto dotychczas u 959 górników. Dodał, że 29 z nich wymagało hospitalizacji. Minister przekazał też, że w związku z sytuacją epidemiczną w czterech kopalniach nastąpiło częściowe zawieszenie produkcji.

Zobacz także

Sasin zwrócił też uwagę, że rząd przygotowuje program naprawczy dla górnictwa, który - jego zdaniem - "pozwoli tej branży spokojnie przetrwać trudny czas". Dodał, że program ten jest przygotowywany i powinien być gotowy do końca czerwca.

Pytany, czy epidemia nie będzie pretekstem i okazją do szybszego wygaszania kopalń zapewnił, że "nie będzie żadnym pretekstem".

Moją intencją jest, żeby doprowadzić do takiej sytuacji, że żaden górnik nie straci pracy. Chciałbym żeby tak ten program został skonstruowany. (...) Absolutnie koronawirus nie jest i nie będzie żadnym pretekstem, żeby podejmować jakieś nadzwyczajne działania długofalowe. Moim głównym założeniem jest dążenie do tego, żeby górnicy nie tracili pracy i żebyśmy zapewnili bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Jacek Sasin

Zobacz także

Sasin zaapelował przy tym do górników i związków zawodowych, "aby nie dolewać oliwy do ognia, nie protestować, nie próbować przeszkadzać".

Przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych program dla górnictwa węgla kamiennego ma być gotowy do końca czerwca. Jak wskazywał we wtorek wicepremier, służy on poprawie sytuacji ekonomicznej tego sektora.

Program ten jest opracowywany m.in. we współpracy z szefami spółek górniczych. Całościowy program ma zawierać m.in. rozwiązania legislacyjne, organizacyjne i szczegółowe wyliczenia finansowe. W czerwcu kompleksowy plan działania przez najbliższe miesiące ma przedstawić Polska Grupa Górnicza - największa spółka górnicza w Polsce. 

RadioZET.pl/PAP