Zamknij

Górnictwo. Zaczyna się walka o podwyżki w kopalniach

Piotr Drabik
12.03.2019 07:14
Górnictwo. W kopalniach związkowcy walczą o podwyżki. Ile i gdzie
fot. Vyacheslav Svetlichnyy/Shutterstock (ilustracyjne)

Górnicze związki zawodowe zapowiadają walkę o podwyżki. Według „Rzeczpospolitej” szefowie spółek węglowych mogą zgodzić się na jednorazowe wypłaty dodatkowych pensji dla górników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy górnicy powinni otrzymać podwyżki?

Liczba głosów:

Jak podaje „Rz”, żądania rozpoczęcia rozmów płacowych wpłynęły już do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Z informacji dziennika wynika, że zarządy firm nie chcą podnosić górnikom miesięcznych pensji, ale są skłonne wypłacić im jednorazowe nagrody.

Na przykład w JSW, która swoje zyski może liczyć w miliardach złotych, ze strony związkowców pojawiły się żądania premii sięgających nawet 3-4 tys. zł na rękę.

Zobacz także

Ile zarabiają górnicy?

Z kolei związkowcy z PGG zdaniem „Rzeczpospolitej” w liście do zarządu nie określili wprost swoich oczekiwań. Nieoficjalnie w grę wchodzić może przede wszystkim wypłata jednorazowego dodatku dla górników, a nie stałe podniesienie pensji. 

„Rz” przypomniała, że już w ubiegłym roku wzrost wynagrodzeń w górnictwie węgla był jednym z najwyższych w polskim przemyśle. Wiele wskazuje na to, że w tym roku średnie pensje znów wzrosną.

Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia miesięczna płaca brutto w branży górniczej to 8,3 tys. zł – o 12,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Do podstawowej stawki trzeba dodać jeszcze dwie pensje – tzw. trzynastkę i barbórkę oraz liczne dodatki.

Zobacz także

Zdaniem Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki, spółki węglowe i rząd nie będą eskalować sporu ze związkami zawodowymi. 

– Zarówno zarządy węglowych firm, jak i ich główny właściciel, czyli państwo, chcą mieć przede wszystkim święty spokój – komentuje Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Według Agencji Rozwoju Przemysłu w polskich kopalniach pracuje ok. 83 tys. górników – dla porównania w 2006 roku było ich 119 tys.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD