Zamknij

Zmiany w Google. Współtwórcy koncernu oddali władzę

04.12.2019 14:36
Google. Larry Page i Sergey Brin oddali władzę na rzecz Sundara Pichaiego
fot. Sundry Photography/Shutterstock (ilustracyjne)

Współzałożyciele firmy Google – Larry Page i Sergey Brin – zrzekli się funkcji kierowniczych w holdingu Alphabet. W jego skład wchodzi wyszukiwarka Google czy serwis YouTube. Ich obowiązki przejmie obecny szef Google'a Sundar Pichai.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik „Financial Times”, Pichai, który stanął na czele Google'a cztery lata wcześniej, w związku z przejęciem obowiązków Page'a i Brina będzie zarządzał znacznie szerszym zakresem projektów niż do tej pory.

Menedżer obejmie nadzór m.in. nad Waymo, które pracuje nad technologią jazdy autonomicznej, oraz Calico, które skupia się na przeciwdziałaniu chorobom uznawanym za najczęstszą przyczynę zgonów.

Zobacz także

Twórcy Google'a byli w cieniu

Według „FT” spółka córka Alphabetu zarządzana dotychczas przez Pichaiego odpowiada za około 99 proc. przychodów holdingu. Pod jednostkę podlegają m.in.: wyszukiwarka internetowa Google, platforma wideo YouTube, przeglądarka Chrome, system mobilny Android, usługi chmurowe oraz sprzęt elektroniczny.

Według oświadczenia firmy z Mountain View Page i Brin „będą dalej angażować się w działalność koncernu jako współzałożyciele, udziałowcy i członkowie rady dyrektorów”.

Londyńska gazeta zauważyła, że w ostatnim czasie twórcy Google'a wyraźnie pozostawali w cieniu i pełnili coraz mniej aktywne funkcje w projektach realizowanych pod egidą Alphabetu.

Zobacz także

„Financial Times” ocenił, że ograniczona obecność w przestrzeni publicznej Page'a i Brina była dla firmy źródłem dodatkowych problemów wobec wzmożonej krytyki ze strony polityków i regulatorów.

Niezdolność kogokolwiek z wyższej kadry menedżerskiej do aktywnego przewodzenia obronie firmy osiągnęła szczyt w ubiegłym roku, kiedy Google było reprezentowane podczas wysłuchania na Kapitolu przez puste krzesło – skomentował dziennik. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP