Oceń
Google może zapłacić nawet 5 mld dolarów kary za śledzenie internautów. Chodzi o tryb incognito, który miał zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Co poszło nie tak?
Gigant technologiczny może zapłacić niebagatelną kwotę odszkodowania za śledzenie użytkowników. Google odpowie przed sądem za naruszenie prywatności internautów korzystających z sieci w trybie incognito.
Tryb incognito, inaczej prywatny, miał zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Internauci zauważyli jednak, że Google i tak zbiera o nich dane – informuje portal Wirtualnemedia.pl.
Tryb prywatny ≠ incognito?
Korzystanie z wyszukiwarki Google w trybie incognito, jak sama nazwa sugeruje, ma zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Wówczas Google nie zapisuje danych o aktywności użytkowników, ani historii przeglądania, plików cookie czy danych przeglądanych tam stron.
Okazuje się jednak, że tryb incognito nie zawsze jest skuteczny. Jak opisuje portal Wirtualnemedia.pl, do sądu w San Jose w Kalifornii wpłynął pozew zbiorowy skierowany przeciwko Google. Postawiono w nim zarzut o to, że koncern nie respektuje prywatności użytkowników podczas korzystania przez nich z internetu.
Kancelaria Boies Schiller & Flexner uzasadniała, że Google podczas korzystania przez internautów z trybu prywatnego w komputerze lub smartfonie zbiera na ich temat informacje o odwiedzanych stronach i zachowaniach na witrynach. Według oskarżycieli Google miało stosować taką praktykę od 2016 roku.
Jeśli gigant technologiczny nie obroni się przed sądem, grozi mu kara 5 mld dolarów. Google w odpowiedzi na zarzuty informuje, że polityka prywatności jest jawna dla każdego użytkownika.
Stanowczo nie zgadzamy się z tymi stwierdzeniami i będziemy bronić się przed takimi zarzutami. Tryb incognito w przeglądarce Chrome pozwala na przeglądanie internetu w sposób nie zapisujący szczegółów aktywności ani w przeglądarce, ani na urządzeniu. Przy każdym otwarciu nowej zakładki w trybie Incognito uprzedzamy, że strony przeglądane przez użytkowników mogą zbierać informacje o aktywności w trakcie danej sesji przeglądarki
RadioZET.pl/Reuters.com/Wirtualnemedia.pl
Oceń artykuł
