Zamknij

Tryb incognito nie działa? Google może zapłacić 5 mld dolarów kary

04.06.2020 09:03
Google. Koncern może zapłacić karę za śledzenie w trybie incognito
fot. Shutterstock/Wachiwit (ilustracyjne)

Google może zapłacić nawet 5 mld dolarów kary za śledzenie internautów. Chodzi o tryb incognito, który miał zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Co poszło nie tak?

Gigant technologiczny może zapłacić niebagatelną kwotę odszkodowania za śledzenie użytkowników. Google odpowie przed sądem za naruszenie prywatności internautów korzystających z sieci w trybie incognito.

Tryb incognito, inaczej prywatny, miał zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Internauci zauważyli jednak, że Google i tak zbiera o nich dane – informuje portal Wirtualnemedia.pl.

Tryb prywatny ≠ incognito?

Korzystanie z wyszukiwarki Google w trybie incognito, jak sama nazwa sugeruje, ma zapewnić użytkownikom anonimowość w sieci. Wówczas Google nie zapisuje danych o aktywności użytkowników, ani historii przeglądania, plików cookie czy danych przeglądanych tam stron.

Zobacz także

Okazuje się jednak, że tryb incognito nie zawsze jest skuteczny. Jak opisuje portal Wirtualnemedia.pl, do sądu w San Jose w Kalifornii wpłynął pozew zbiorowy skierowany przeciwko Google. Postawiono w nim zarzut o to, że koncern nie respektuje prywatności użytkowników podczas korzystania przez nich z internetu.

Kancelaria Boies Schiller & Flexner uzasadniała, że Google podczas korzystania przez internautów z trybu prywatnego w komputerze lub smartfonie zbiera na ich temat informacje o odwiedzanych stronach i zachowaniach na witrynach. Według oskarżycieli Google miało stosować taką praktykę od 2016 roku.

Zobacz także

Jeśli gigant technologiczny nie obroni się przed sądem, grozi mu kara 5 mld dolarów. Google w odpowiedzi na zarzuty informuje, że polityka prywatności jest jawna dla każdego użytkownika. 

Stanowczo nie zgadzamy się z tymi stwierdzeniami i będziemy bronić się przed takimi zarzutami. Tryb incognito w przeglądarce Chrome pozwala na przeglądanie internetu w sposób nie zapisujący szczegółów aktywności ani w przeglądarce, ani na urządzeniu. Przy każdym otwarciu nowej zakładki w trybie Incognito uprzedzamy, że strony przeglądane przez użytkowników mogą zbierać informacje o aktywności w trakcie danej sesji przeglądarki  

informuje biuro prasowe Google w komentarzu dla naszej redakcji

Zobacz także

RadioZET.pl/Reuters.com/Wirtualnemedia.pl