Zamknij

Google zainwestuje w Polsce 2 mld dolarów

24.06.2020 10:22
Google zainwestuje w Polsce 2 mld dolarów
fot. pixinoo/Shutterstock (ilustracyjne)

Google planuje zainwestować w Polsce aż 2 mld dolarów. Chodzi o rozwój infrastruktury chmury obliczeniowej. Szczegóły inwestycji mają pojawić się podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. 

Jak podał "Puls Biznesu", to kolejna duża inwestycja amerykańska w Polsce w obszarze nowych technologii. Miesiąc temu na rozwój chmury obliczeniowej w Polsce 1 mld dolarów zapowiedział koncern Microsoft.

Dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć w rozmowie z dziennikiem podkreśliła, że "region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce".

Google inwestuje w Polsce więcej niż Microsoft

- Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 roku – dodała. Jak pisze "PB", będzie to największa w historii inwestycja Google w Polsce, a choć koncern nie podaje jej wartości, to może ona sięgać 1,5-2 mld dolarów.

Zobacz także

Inwestycja Google'a będzie częścią rozbudowy infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej w Europie, która od 2007 r. kosztowała ponad 15 mld euro. Centra danych i regiony Google działają obecnie w ośmiu krajach, Warszawa jest pierwszym w Europie Środkowej i Wschodniej. Również w Warszawie znajduje się punkt węzłowy sieci optycznej Google łączący huby w Tallinie i Frankfurcie – podał "PB".

Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software'owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji

Magdalena Dziewguć

Zobacz także

Szczegóły inwestycji ma przekazać prezydent Andrzej Duda, który we wtorek udał się do USA z oficjalną wizytą.

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego prezydenta, na antenie TVP Info przekazał, że wizyta prezydenta Dudy w USA będzie bardzo ważna z punktu widzenia relacji gospodarczych.

Amerykanie są drugim największym inwestorem zagranicznym w naszym kraju, zainwestowali ponad 60 mld dolarów w naszym kraju, tworzą ponad 260 tysięcy miejsc pracy. Kolejne inwestycje będą ogłoszone w najbliższych dniach. Pan prezydent Duda mówił o wielkiej inwestycji Microsoftu. Wiemy, że jutro ogłosi kolejną inwestycję, bardzo dużą, jeszcze większą od Microsoftu, Google, to jest ponad 3 tysiące dobrze płatnych, bardzo perspektywicznych miejsc pracy w sektorze IT, nowoczesnych technologii 

Adam Bielan

RadioZET.pl/Puls Biznesu/PAP