Zamknij

Sztuczny korek w Google Maps w wykonaniu niemieckiego artysty

03.02.2020 18:52
Google Maps. Sztuczny korek w wykonaniu artysty Simona Weckerta
fot. Simon Weckert/YouTube (screenshot)

Jak można szybko spowodować zakorkowanie ruchu ulicznego? Wystarczy 99 smartfonów z włączoną nawigacją. Udowodnił to niemiecki artysta Simon Weckert, który w ten sposób "zablokował" w Google Maps ruch na jednym z mostów w Berlinie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała "Gazeta Wyborcza", nietypowa akcja została uwieczniona, a filmik z jej przebiegu opublikowano w serwisie YouTube. 

Widać na nim, jak mężczyzna w żółtej kurtce ciągnie po ulicy czerwony wózek, na którym umieszczono całą górę włączonych smartfonów. W pewnym momencie wchodzi na jeden z mostów w Berlinie.

Zobacz także

Na podzielonym ekranie widać, jak podczas przemieszczania się wózka po mościa, w aplikacji Google Maps widać, jak stopniowo ten odcinek drogi wypełnia się kolorem czerwonym. To oznacza bardzo zakorkowaną ulicę i jest sugestią dla kierowców, aby w tym momencie unikać tego miejsca. 

Artysta Simon Weckert stworzył nieistniejący korek i pokazał, w jak łatwy sposób można oszukać aplikację, z której każdego dnia korzysta bardzo wielu kierowców. 

Google Maps i podobne aplikacje korzystają z danych, które smartfony kierowców wysyłają informacje o bieżącym położeniu.

Jeśli na danym odcinku drogi jest zbyt wiele włączonych urządzeń z nawigacją, to aplikacja oznacza je jako miejsce zakorkowane. Jak podała "Wyborcza", Google nie dzieli się tymi informacjami z innymi podmiotami, jak władze miast.

Zobacz także

Badaczka Jane Macfarlane ze Smart Cities Research Center z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wskazała główny problem badania w ten sposób natężenia ruchu.

Google Maps w sytuacji zakorkowania danej drogi, wskazuje kierowcom najszybszą alternatywną drogą dostania się do celu. Często prowadzą one przez drogi przystosowane dla rowerów i pieszych.

Eksperyment  Simona Weckerta miał pokazać, jak najnowsze wirtualne technologie wpływają na nasze rzeczywiste życie. 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza