Zamknij

Godziny dla seniorów. Jaką decyzję podjął rząd?

04.05.2020 14:28
Godziny dla seniorów. Zmiany. Od kiedy?
fot. Mikhail Shirokov/Shutterstock (ilustracyjne)

Godziny dla seniorów obowiązywały od początku kwietnia, aby ułatwić osobom powyżej 65. roku życia swobodne zrobienie zakupów podczas pandemii koronawirusa. Czy one nadal obowiązują?

Osoby starsze, zdaniem epidemiologów, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i zapadnięcia na chorobę COVID-19. Z myślą o np. emerytach, wraz z początkiem kwietnia, zostały wprowadzone tak zwane godziny dla seniorów. Codziennie w godz. 10-12 we wszystkich sklepach i punktach handlowych zakupy mogły robić tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Od 4 maja obowiązuje drugi etap "odmrażania" gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Dzięki temu od poniedziałku otwarte są galerie handlowe, a wielkopowierzchniowe markety budowlane znów mogą pracować w weekendy. 

Zobacz także

Godziny dla seniorów. Czy zostały zniesione?

Jednocześnie zostały zniesione tzw. godziny dla seniorów. To jeden z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie zmian w restrykcjach podczas walki z koronawirusem. Jak argumentowano, powodem są zgłoszenia ze strony branży handlowej, która krytykowała czas wyznaczony dla seniorów. Ich zdaniem lepiej by było, gdyby starsi mogli liczyć na szybszą obsługę w pierwszych dwóch godzinach pracy sklepów.

To oznacza, że od 4 maja seniorzy nie są uprzywilejowani podczas robienia zakupów w godz. 10-12. Mimo to w wielu sieciach handlowych osoby powyżej 65. roku życia mogą liczyć na priorytetową obsługę np. przy kasie. 

Pomimo poluzowania części obostrzeń, podczas robienia zakupów trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust. Od innych osób należy zachować dystans co najmniej 2 metrów. Handlowcy powinni zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji rąk. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej może przypadać jeden klient.

Zobacz także

RadioZET.pl