Zamknij

Godziny dla seniorów. Opublikowano rządowe rozporządzenie

14.10.2020 20:45
Godziny dla seniorów. Rozporządzenie zostało opublikowane. Zasady
fot. Gulliver20/Shutterstock (ilustracyjne)

Godziny dla seniorów będą obowiązywać od 15 października do odwołania - wynika z rządowego rozporządzenia. Specjalne godziny dla osób powyżej 60. roku życia mają jednak wyglądać inaczej niż wiosną.

Godziny dla seniorów wprowadzono ponownie w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Tylko w środę zanotowano ponad 6 tys. nowych przypadków - podał resort zdrowia. W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, w którym uszczegółowiono zasady godzin dla seniorów.

To kolejny raz, kiedy premier Mateusz Morawiecki wprowadza specjalne godziny dla osób powyżej 60. roku życia. Wcześniej obowiązywało od połowy kwietnia do końca maja. Co dokładnie znalazło się w rozporządzeniu?

Godziny dla seniorów. Zasady

Zgodnie z rozporządzeniem, obiekty handlowe lub usługowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także obiekty świadczące usługi pocztowe od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Zobacz także

Na terenie tych obiektów klienci powinni być poinformowani o godzinach obsługiwania osób powyżej 60. roku życia. "Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia" - zastrzeżono w rozporządzeniu.

To oznacza, że w godz. 10-12 w marketach, sklepach spożywczych, aptekach czy na poczcie będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Nie dotyczy to jednak centrów handlowych, sklepów z ubraniami czy z usługami niewymienionymi w rozporządzeniu. Godziny dla seniorów obowiązują od czwartku 15 października do odwołania.

Handlowcy do rządu: przesuńcie godziny dla seniorów

Ponownie wprowadzenie godzin dla seniorów ostro krytykuje branża handlowa. 

Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz w środowym oświadczeniu podkreśliła, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wszystkich obywateli RP, organizacja proponuje w miejsce wprowadzenia ograniczeń godzinowych między 10-12, zapewnienie uprzywilejowanych kas dla seniorów lub pierwszeństwo ich obsługi i przesunięcie godzin dedykowanych seniorom na 8-10.

Zobacz także

- Apelujemy też o niewprowadzanie godzin dla seniorów w soboty oraz rygorystyczne utrzymanie przestrzegania nakazu noszenia masek lub przyłbic - dodała.

Jak pokazują doświadczenia sieci handlowych wyniesione z wiosennej fali pandemii, seniorzy nie zawsze korzystali z wyznaczonych godzin zakupów. Powodowało to paradoksalną sytuację, kiedy w godzinach dla seniorów ruch klientów praktycznie zamierał, a w tym czasie inni konsumenci nie mogli zrobić zakupów

Renata Juszkiewicz

Dodała, że sytuacja taka oznacza utrudnienia dla większości obywateli, którym przepisy ograniczają dostęp do niezbędnych produktów. W grupie tych obywateli znajduje się m.in. młodzież szkolna, która korzysta z przerw między lekcjami i kupuje artykuły żywnościowe w sklepach w okolicach szkół.

RadioZET.pl/PAP