Zamknij

Godziny dla seniorów do likwidacji

30.04.2020 13:59
Godziny dla seniorów. Do kiedy? Rząd podjął decyzję
fot. Ljupco Smokovski/Shutterstock (ilustracyjne)

Koniec z godzinami dla seniorów w sklepach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało znowelizowane rozporządzenie o obostrzeniach podczas stanu epidemii. Od kiedy seniorzy nie będą już uprzywilejowani podczas zakupów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Projekt ministerialnego rozporządzenia opublikowano w piątek. Wprowadza ono istotne zmiany podczas trwającego stanu epidemii.

Godziny dla seniorów do likwidacji

Zakłada m.in. rezygnację z tak zwanych godzin dla seniorów. Dzięki nim od początku kwietnia osoby powyżej 65. roku życia mogły zrobić zakupy bez narażania się na kontakt z młodszymi klientami. 

Zobacz także

Lekarze i eksperci wskazywali, że seniorzy są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia się koronawirusem. Jednak handlowcy argumentowali, że przez godziny dla seniorów byli zmuszeni wypraszać młodszych klientów, aby udostępnić sklepy tylko dla osób powyżej 65. roku życia.

W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że w związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego.

To oznacza, że po weekendzie majowym seniorzy nie będą uprzywilejowani w sklepach w godz. 10-12. Wcześniej godziny dla seniorów zniesiono w weekendy.

Otwarte galerie handlowe

Od 4 maja zostanie przywrócona działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 metrów kwadratowych. Obowiązuje jednak przelicznik 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Po 3 maja planuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także lecznictwa uzdrowiskowego.

Zobacz także

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w kwestii konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających granicę w związku z wykonywaniem czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym, a także uczniów pobierających naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym.

Z uwagi na sytuację epidemiczną nie dotyczy to osób wykonujących zawód medyczny oraz osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w celu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób uczestniczących w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie mogło uczestniczyć w tym samym czasie pięć osób, oprócz osób uczestniczących w sprawowaniu tego kultu.

Na mocy rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie korzystanie z rowerów miejskich.

"Odmrażanie" gospodarki. Co się zmieni od 4 maja? [LISTA]

RadioZET.pl/PAP