Zamknij

Godziny dla seniorów zmienione. Rząd usunął absurd

26.10.2020 13:57
seniorzy robiący zakupy
fot. flashkin / Shutterstock.com

Rząd po raz kolejny zmienił zasady funkcjonowania godzin dla seniorów. W nowym brzmieniu przepisów znalazło się wykluczenie placówek handlowych, których otwieranie tylko dla osób mających 60 lub więcej lat było czystym absurdem.

Godziny dla seniorów obowiązują w sklepach z ofertą spożywczą, drogeriach oraz aptekach w dni powszednie od 10:00 do 12:00. W tym czasie w tych placówkach handlowych mogą znajdować się tylko klienci, którzy ukończyli 60. rok życia.

Problem w tym, że zgodnie z literą prawa obostrzenie to obowiązywało także w… sklepikach szkolnych i placówkach znajdujących się na terenie uczelni. Nowelizacja zlikwidowała ten absurd.

Godziny dla seniorów już nie w sklepikach szkolnych

Godziny dla seniorów zaczęły obowiązywać 15 października 2020 roku. Mają one chronić osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, przed kontaktami z młodymi ludźmi, mogącymi rozsiewać koronawirusa przechodząc chorobę bezobjawowo.

Zobacz także

Rozwiązanie zostało przyjęte przez handel z bardzo ambiwalentnymi odczuciami: branża jak najbardziej popierała działania mające zapobiegać zarażeniom, ale jednocześnie wskazała, że w czasie godzin dla seniorów sklepy świecą pustkami, a później muszą radzić sobie ze zwiększonym ruchem. Z tego powodu Biedronka wróciła do 24-godzinnego trybu funkcjonowania lokali.

Zobacz także

Gdy rząd zapowiedział, że wprowadzi ograniczenie w przemieszczaniu się dla osób mających 70 lub więcej lat, branża zaczęła zastanawiać się, czy z tego powodu godziny dla seniorów zostaną zlikwidowane. Odpowiedź okazała się być niesatysfakcjonująca.

Zobacz także

Dużo kontrowersji wywołały przeoczenia, które znalazły się pierwotnym rozporządzeniu regulującym godziny dla seniorów: jak się okazało, obowiązywały one także w sklepikach szkolnych, co w praktyce oznaczało konieczność zamykania ich na dwie godziny. Po kosmetycznych zmianach w brzmieniu przepisów sklepy funkcjonujące w szkołach, uczelniach i placówkach oświatowych godziny dla seniorów nie obowiązują.

Branża handlowa zaapelowała do rządu o zniesienie zakazu handlu w niedzielę, tłumacząc to potrzebą rozładowania ruchu klientów oraz możliwością uzyskania dodatkowych przychodów, co w czasie kryzysu w pandemii byłoby bezcenną pomocą.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes