Zamknij

Wracają godziny dla seniorów w sklepach. Jest decyzja rządu

10.10.2020 13:37
Wracają godziny dla seniorów
fot. Shutterstock

Rząd podjął decyzję w sprawie przywrócenia godzin dla seniorów w sklepach i aptekach. Zmiany mają związek z kolejną falą zachorowań na koronawirusa.

Godziny dla seniorów wracają. Czy w takim samym kształcie jak w początkowej fali pandemii? Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego 10 października debatował na ten temat.

 - Wprowadzamy godziny dla seniorów od 10 do 12 w sklepach spożywczych czy drogeriach – mówił Morawiecki.

Godziny dla seniorów wracają

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że seniorzy są najbardziej narażeni na zarażenie się koronawirusem, co potwierdzają statystyki. - Dlatego wprowadzamy nowe zasady celem ochrony zdrowia i życia.  Apelujemy też, by seniorzy w najbliższym czasie pozostawali w domach – dodał premier.

Jak dodał premier, co piąta osoba powyżej 60. roku życia, która została zarażona koronawirusem, umiera.

Zobacz także

- Wprowadzamy godziny dla seniorów od 10 do 12 w sklepach spożywczych czy drogeriach – mówił Morawiecki.

Nowe przepisy będą obowiązywały od czwartku 15 października. 

Godziny dla seniorów to nie nowość. Takie rozwiązanie wprowadzono już na początku kwietnia. Wówczas w godzinach od 10 do 12 w sklepach mogły przebywać wyłącznie te osoby, które ukończyły 65 lat (wyłączając personel). Czy wówczas godziny dla seniora sprawdziły się?

Rozwiązanie to niejednokrotnie krytykowali handlowcy. Polska Izba Handlu zauważyła, że "rozwiązanie to nierzadko paraliżuje pracę sklepów". Największy problem odczuły małe sklepy. Tam zwykle nie ma ochrony, przez co pracownikom trudniej jest kontrolować, czy zakupy w godzinach dla seniorów robią wyłącznie osoby 60 plus – przekonywała izba.

Co więcej, zdarzało się też, że sklepy w tych godzinach są puste np. w dzielnicach biurowych, gdzie główni klienci to osoby poniżej 60. roku życia. Tuż po godzinie 12-stej tworzą się kolejki, co zdaniem PIH nie sprzyja bezpieczeństwu sanitarnemu.

RadioZET.pl