Zamknij

Godziny dla seniorów tylko w dni robocze

20.04.2020 08:38
Godziny dla seniorów w sklepach bez weekendów
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązują zmiany w tzw. godzinach dla seniorów w sklepach. Osoby powyżej 65. roku życia będą mogły zrobić swobodnie zakupy przez 2 godziny, ale tylko w dni robocze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone wraz z ostatnimi obostrzeniami w handlu. Celem było umożliwienie zrobienia zakupów starszym, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Godziny dla seniorów tylko w dni robocze

Dotychczas w godz. 10-12 w sklepach zakupy mogły robić tylko osoby powyżej 65. roku życia. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym w niedzielę, udogodnienie dla seniorów będą tylko od poniedziałku do piątku.

Zobacz także

Co oznacza, że w weekend w sklepach nie obowiązują godziny dla seniorów (w najbliższą niedzielę 26 kwietnia sklepy są otwarte).

Od poniedziałku zakupy jednocześnie może robić 4 klientów w sklepach do 100 metrów kwadratowych powierzchni. Z kolei w większych sklepach obowiązuje przelicznik jednej osoby na 15 mkw.

W przypadku targowisk i straganów 4 osoby mogą w jednym momencie robić zakupy.

Zobacz także

Branża handlowa przez ostatnie tygodnie krytykowała wprowadzenie godzin dla seniorów w godz. 10-12. Problemem było wypraszanie ze sklepów klientów poniżej 65. roku życia, którzy w czasie zarezerwowanym dla seniorów robili zakupy.

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10-12) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Zobacz także

RadioZET.pl