Zamknij

Godziny dla seniorów nie tylko w sklepach. Gdzie obowiązują?

15.10.2020 09:05
senior w maseczce w sklepie
fot. Shutterstock

Godziny dla seniorów obowiązują od 15 października 2020 w sklepach, aptekach i drogeriach. Na obsługiwanie w wyznaczonych godzinach tylko osób mających więcej niż 60 lat zdecydowały się także inne, nie zobowiązane do tego przepisami podmioty.

Godziny dla seniorów to kolejne rządowe rozwiązanie mające pomóc w okiełznaniu szalejącej pandemii COVID-19. W godzinach 10:00-12:00 do sklepów będą wpuszczane tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Ma to zminimalizować ryzyko zarażenia się COVID-19 podczas robienia zakupów przez przedstawicieli grupy wiekowej, która jest najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby. W trosce o seniorów rozwiązanie chcą też stosować podmioty, które nie są do tego prawem zobowiązane.

Godziny dla seniorów na poczcie i bankach. Dobrowolne przyjęcie zasad

Godziny dla seniorów, zgodnie z przygotowanymi przez rząd przepisami, obowiązują sklepy z ofertą spożywczą (w tym markety), apteki oraz drogerie. W dni powszednie, między 10:00 a 12:00, na ich terenie mogą przebywać tylko osoby mające 60 lub więcej lat. Policja i sanepid będą egzekwować przestrzeganie tej zasady mandatami i karami administracyjnymi.

Zobacz także

Rząd, kierowany doświadczeniem zebranym podczas pierwszej odsłony akcji na wiosnę 2020 roku, część placówek handlowych z konieczności stosowania godzin dla seniorów zwolnił.

Zobacz także

Chęć obsługiwania w tym czasie tylko osób starszych zadeklarowały jednak podmioty, które w przepisach nie zostały do tego zobowiązane. Okienka 10:00 -12:00 zamierza przestrzegać  Poczta Polska.

Nieco inne rozwiązanie wprowadzają banki. Santander Bank Polska ogłosił, że od 15 października 2020 pierwszeństwo obsługi w pierwszej godzinie otwarcia oddziałów będą mieli seniorzy. Podobne rozwiązania planuje Getin Bank oraz Bank Millenium. Nieoficjalnie wiadomo, że analogiczny system chcą wprowadzić także inne instytucje finansowe, które analizują na razie przygotowane przez rząd regulacje.

Zagłosuj

Czy godziny dla seniorów są potrzebne?

Liczba głosów:

Godziny dla seniorów obowiązują w dni powszednie od 10:00 do 12:00. Nowe przepisy przewidują, że w razie zagrożenia życia lub zdrowia klienta mającego mniej niż 60 lat konsekwencji za jego obsłużenie nie poniosą apteki.

RadioZET.pl/nex.gazeta.pl