Zamknij

Godziny dla seniorów nie do ruszenia. Rząd się uparł

20.11.2020 17:04
starsza kobieta z zakupami
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Rząd nie przejmuje się krytyką i wskazywaniem kolejnych absurdów w regulacjach dotyczących godzin dla seniorów. Przepisy nie zostaną zmienione.

Godziny dla seniorów mają w założeniu chronić osoby starsze przed kontaktem z młodszymi podczas wykonywania zakupów. Dzięki temu ryzyko zarażenia się od osoby, która przechodzi COVID-19 bezobjawowo, ma być minimalizowane.

Troska o zdrowie seniorów kryje jednak w sobie całkiem sporo absurdów, osoby starsze wcale nie są chętne do korzystania z nadanego im przywileju, a sklepy notują straty. Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, godziny dla seniorów będą jednak obowiązywać w obecnej formie, gdyż taki jest rządowy plan.

Godziny dla seniorów bez zmian. Rząd nie chce słuchać przedsiębiorców ani seniorów

Między 10:00 a 12:00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach mogą przebywać tylko klienci mający 60 lub więcej lat. Rząd przegapił jednak kilka absurdów, które znalazły się w przepisach.

Jeden z nich został po kilku tygodniach poprawiony. Rządzący zdecydowali, że godziny dla seniorów nie będą musiały obowiązywać w… sklepikach szkolnych. W trakcie ich obowiązywania nie mogły one sprzedawać nic uczniom.

Zobacz także

Innego niedopatrzenia, uniemożliwiającego robienia zakupów seniorom wymagającym opieki, rząd postanowił nie naprawiać. Przepisy nie pozwalają bowiem w trakcie godzin dla seniorów na wchodzenie do sklepów opiekunów. Jeśli osoba starsza ma na przykład kłopoty z poruszaniem się, to nie może liczyć podczas zakupów na żadną pomoc.

Wielokrotnie na ręce rządzących apele o zmiany w godzinach dla seniorów składała branża handlowa. Sklepy wskazywał, że osoby starsze nie stosują się do zaleceń i robią zakupy przez cały dzień, a podczas przeznaczonego im okienka w placówce handlowej przebywa nierzadko zaledwie kilka osób.

Zobacz także

Polska Izba Handlu ma na to dowody w postaci badania przeprowadzonego przez CMR Panel. Wynika z niego, że zarówno w małych sklepach (do 300 metrów kwadratowych), jak i w marketach (301-2500 metrów kwadratowych) obroty w czasie dwóch godzin dla seniorów są o 40 procent niższe, niż między 12:00 a 13:00.

Żaden z tych argumentów nie przekonuje jednak rządu do zrewidowania założeń godzin dla seniorów.

W chwili obecnej nie planuje się wprowadzania zmian w zakresie umożliwienia dokonywania zakupów w godzinach 10:00–12:00 od poniedziałku do piątku osobom poniżej 60. roku życia.

Anna Schmidt, MRiPS

Schmidt dodała, że celem obostrzenia jest ochrona osób powyżej 60. roku życia przed ekspozycją na koronawirusa i minimalizowanie ryzyka zakażenia. Do resortu napływają nieliczne głosy skarżące to rozwiązanie, nie ma więc potrzeby modyfikowania przepisów.

Godziny dla seniorów nie obowiązują w soboty i niedziele, w weekendy kupujący nie natrafiają więc na utrudnienia.

RadioZET.pl/Business Insider Polska