Zamknij

Wigilia bez godzin dla seniorów

27.11.2020 11:13
Godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w wigilię
fot. Marek BAZAK/East News

Godziny dla seniorów zostaną czasowo zniesione. Ograniczenia te nie będą obowiązywały 24 grudnia – wynika z najnowszego rozporządzenia antycovidowego.

Godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię. To jedno założeń noweli rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Z obostrzeń zrezygnowano z uwagi na skrócony czas pracy sklepów tego dnia.

Godziny dla seniorów nie będą obowiązywały w Wigilię

Godziny dla seniorów zaczęły obowiązywać 15 października 2020 roku. Celem tych przepisów jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na koronawirusa przez osoby powyżej 60. roku życia, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie się. Dzięki godzinom dla seniorów, osoby po 60-tce unikną kontaktu z młodymi ludźmi w sklepach, którzy mogą zarażać przechodząc chorobę bezobjawowo.

Zobacz także

Takie rozwiązanie było już wprowadzone wiosną tego roku, podczas pierwszej fali pandemii. Spotkało się ono już wtedy z krytyka branży. Handlowcy wskazywali na spadek ruchu w tych godzinach i tworzenie się kolejek przed sklepami tuż po godzinie 12-stej.

W Wigilię, kiedy sklepy zwykle pracują krócej, godziny dla seniorów nie będą obowiązywały.

„Do dnia 27 grudnia 2020 r., z wyłączeniem dnia 24 grudnia 2020 r., obiekty handlowe lub usługowe (…) od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia” – czytamy w art.12 rozporządzenia antycovidowego.

Handel. Jakie zmiany od 28 listopada?

Od najbliższej soboty 28 listopada galerie handlowe znów zostaną otwarte. Do tej pory w centrach handlowych mogły działać jedynie punkty usługowe i sklepy spożywcze. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00. 

RadioZET.pl