Zamknij

Bez godzin dla seniorów i limitów klientów w małych sklepach

19.10.2020 19:27
Godziny dla seniorów i limity klientów. W jakich sklepach?
fot. Mateusz Jagielski/East News (ilustracyjne)

Godziny dla seniorów i limity klientów nie obowiązują w małych sklepach, gdzie sprzedaje właściciel - podał Prawo.pl. Branża handlowa nie rozumie, dlaczego rząd wprowadził takie regulacje. 

Nowe obostrzenia, które obowiązują od soboty obowiązują w żółtych i czerwonych strefach, dotyczą również handlu. W 152 powiatach "czerwonych" (mieszka w nich ok. 70 proc. Polaków) obowiązują ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - są one uzależnione od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych powierzchni - 1 os. na 15 mkw.

Ponadto już wcześniej wprowadzono godziny dla seniorów, które obowiązywały wiosną. W myśl rządowego rozporządzenia w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku w sklepach spożywczych, marketach, aptekach czy drogeriach zakupy mogą zrobić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Jednak okazuje się, że obowiązujące przepisy nie dotyczą wszystkich placówek handlowych.

W jakich sklepach nie obowiązują limity i godziny dla seniorów?

Portal Prawo.pl podał w poniedziałek, że godzin dla seniorów nie muszą przestrzegać sklepy, gdzie za ladą stoi właściciel. To oznacza, że w małych placówkach i osiedlowych sklepikach bez dodatkowych pracowników seniorzy nie muszą być przyjmowani kosztem innych klientów. "Co więcej, gdy za kasą stoi właściciel nie obowiązuje limit osób, a nawet obowiązek zapewnienia płynu do dezynfekcji lub rękawiczek" - podało Prawo.pl.

Zobacz także

- Godziny dla seniorów obowiązują w tych sklepikach, w których obsługują pracownicy lub zatrudnieni, a nie obowiązują w tych, w których obsługuje wyłącznie właściciel. Sytuacja wydaje się kuriozalna – wyjaśnił Mateusz Mońka, prawnik w Kongresie Polskiego Biznesu, w rozmowie z Prawo.pl.

Przedstawiciele branży handlowe nie mogą się nadziwić, dlaczego rząd wprowadził takie rozróżnienia w stosunku do sklepów z pracownikami. Zdaniem Renaty Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), takie regulacje dyskryminują duże sklepy. Z kolei adwokat dr Liwiusz Laska wskazał, że w małych sklepach o niewielkiej powierzchni ciężko jest zachować odpowiedni dystans.

POHiD i inne organizacje branżowe zaapelowały do rządu o zmianę zasad dotyczących godzin dla seniorów. Zdaniem przedsiębiorców znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby pierwszeństwo seniorów podczas zakupów lub przeniesienie czasu przeznaczonego dla nich na godz. 8-10 każdego dnia.

Zobacz także

- Wówczas byłoby jasne, że skoro sklep jest czynny od 9, to do 10, zakupy mogą robić tylko osoby starsze.  Ułatwiłoby to dostosowanie się do ograniczeń i obsłudze i pozostałym klientom, nie dezorganizowałoby nam pracy – dodała Juszkiewicz w rozmowie z Prawo.pl.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie wykluczył wprowadzenia kolejnych, jeszcze bardziej restrykcyjnych obostrzeń, jeśli liczba zakażeń koronawirusem wciąż będzie wzrastać.  - W przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15, 20 tysięcy zachorowań dziennie - ostrzegał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

RadioZET.pl/Prawo.pl