Zamknij

Godziny dla seniorów do zmiany. „Sklepy niemal puste”

15.10.2020 07:44
seniorzy na zakupach
fot. Shutterstock

Godziny dla seniorów zdaniem sklepów nie spełniają swojej roli. W wyznaczonym na zakupy przez starszych Polaków w lokalach jest znaczne mniej klientów, jako że uprawnieni wybierają się na zakupy w innych terminach. W rezultacie „godziny” przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego.

Godziny dla seniorów mają zapewnić osobom starszym, bardziej narażonym na ciężkie przechodzenie COVID-19, bezpieczną możliwość zrobienia zakupów, bez ryzykowania kontaktów z osobami młodszymi, które mogą przechodzić chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Sklepy, powołując się na doświadczenie jakie zdobyły podczas wiosennej edycji akcji, wskazały na konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu godzin dla seniorów. Od 15 października 2020 w godz. 10:00-12:00 w placówkach handlowych przebywać mogą tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów do poprawki. Przynoszą więcej szkód, niż korzyści

Sklepy alarmują, że godziny dla seniorów były nieskuteczne. Podczas ich obowiązywania placówki handlowe świeciły pustkami, jako że osoby starsze nie dostosowywały zwyczajów zakupowych do wyznaczonego im przez rząd czasu. W rezultacie w pozostałych godzinach sklepy musiały radzić sobie z większą liczbą klientów, co zwiększało ryzyko rozniesienia zakażenia.

Zobacz także

Największe sieci sklepów próbują ograniczyć straty powodowane przez godziny dla seniorów. Biedronka wprowadziła „Platynowe Rabaty”, które obowiązywać będą właśnie w godz. 10:00-12:00 w czwartki i piątki. Obniżki sięgające 30 procent mają zachęcić większą liczbę osób do robienia w tym czasie zakupów.

Zobacz także

Rząd wyznaczając czas na godziny dla seniorów kierował się między innymi chęcią rozładowania komunikacji miejskiej. O 10:00 osób jadących do pracy już w autobusach, tramwajach i metrze nie ma, nie dochodziłoby więc do kontaktów z osobami starszymi.

Problem w tym, że seniorzy mają swój własny, ustalony tryb życia, z którego nie zamierzają rezygnować. Jeśli już wybieraj się na zakup, to wolą to zrobić rano. Spora część z nich zjawia się w sklepach w godzinach 8:00-10:00, duża grupa robi zakupy nawet wcześniej, między 6:00 a 8:00.

Wspieranie osób starszych w czasie pandemii jest bardzo ważne, ale praktyka z kwietnia pokazała, że godziny dla seniorów nie są trafionym pomysłem. Sklepy w tym czasie były i ponownie będą niemal puste, bo z doświadczenia wiemy, że osoby starsze i tak kupują w różnych godzinach. Placówki handlowe przyniosą mniejsze dochody do budżetu z tytułu podatków.

Polska Izba Handlu

Sieci handlowe zwracają także uwagę na efekt, jaki godziny dla seniorów wywierają na pozostałe osoby robiące zakupy. Po godz. 12:00 zazwyczaj zaczyna się szczyt odwiedzin, pojawiają się kolejki i trudniej o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Są też sklepy usytuowane w centrach miast czy na nowych osiedlach, w których klientami są głównie młodzi ludzie. W czasie godzin dla seniorów stoją one praktycznie puste.

Zagłosuj

Jak najlepiej zorganizować godziny dla seniorów?

Liczba głosów:

Rozwiązaniem problemu ma być według sklepów przesunięcie okienka na wcześniejszą porę lub zrezygnowanie z godzin dla seniorów na rzecz pierwszeństwa obsługi osób starszych w sklepach.

RadioZET.pl/Business Insider Polska