Zamknij

Godziny dla seniorów. Surowe kary za brak przestrzegania

15.10.2020 08:33
seniorzy robiący zakupy
fot. Shutterstock

Kary za brak przestrzegania godzin dla seniorów są bardzo wysokie. Do mandatu wystawianego przez policję dochodzi kara administracyjna nakładana przez sanepid.

Godziny dla seniorów mają pomóc chronić życie i zdrowie starszych Polaków, umożliwiając im robienie zakupów bez ryzyka stykania się z młodszymi osobami, mogącymi zarażać nieświadomie z powodu bezobjawowego przechodzenia COVID-19.

Rozwiązanie, stosowane już na wiosnę 2020, wraca od 15 października 2020. Sklepy są zobowiązane do wpuszczania w godzinach 10:00-12:00 tylko osoby mające 60 lub więcej lat. Za złamanie tego obostrzenia przewidywane są surowe kary.

Kary za brak przestrzegania godzin dla seniorów. Policja i sanepid w akcji

Godziny dla seniorów to narzędzie, które ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w grupie wiekowej najbardziej narażonej na ciężki przebieg choroby. Obostrzenie uzupełnia między innymi obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Zobacz także

Rozwiązanie nie podoba się sklepom, które boją się powtórki z pierwszej odsłony godzin dla seniorów, obowiązujących na wiosnę 2020 roku. W wyznaczonym dla osób starszych czasie placówki handlowe świeciły pustkami i liczyły straty, gdyż seniorzy nie zamierzali dostosowywać swojego trybu życia do zaleceń rządowych.

Zobacz także

Za brak przestrzegania godzin dla seniorów grożą takie same kary, jak za łamanie innych obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Zobacz także

Jeśli w godzinach 10:00-12:00 w placówce handlowe przebywać będzie klient mający mniej niż 60 lat, policja będzie mogła wystawić właścicielowi sklepu mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze mogą także skierować sprawę do sanepidu, w którego gestii jest nałożenie kary administracyjnej w wysokości od 10 000 zł do 30 000 zł.

Zagłosuj

Czy godziny dla seniorów są potrzebne?

Liczba głosów:

Ukarana może zostać także osoba, która będzie próbować zrobić zakupy w czasie godzin dla seniorów, nie będąc do tego uprawnionym.

RadioZET.pl/Fakt