Zamknij

Godziny dla seniorów. Gdzie i kiedy nie obowiązują?

14.10.2020 11:33
senior na zakupach
fot. Shutterstock

Godziny dla seniorów wracają do sklepów od 15 października 2020. Nie we wszystkich lokalach będą jednak obowiązywać, tak samo jak nie we wszystkie dni tygodnia.

Godziny dla seniorów to sposób rządu na ochronę starszych obywateli, narażonych najbardziej na ciężkie przechodzenie COVID-19.

Od 15 października 2020 do sklepów, aptek oraz drogerii w godzinach 10:00 – 12:00 wchodzić będą mogły tylko osoby powyżej 60. roku życia. Ma to uchronić je przed kontaktem z potencjalnym młodszym nosiciele, który chorobę przechodzi bezobjawowo. Rozwiązanie to nie będzie jednak obowiązywać we wszystkich lokalach handlowych.

Godziny dla seniorów nie we wszystkich sklepach. Gdzie nie obowiązują?

Godziny dla seniorów mają obowiązywać w sklepach z ofertą spożywczą, w aptekach oraz drogeriach w powszednie dni tygodnia. Oznacza to, że w soboty (i ewentualnie w niedziele, jeśli rząd postanowi poprzeć projekt zniesienia zakazu handlu w ten dzień) placówki handlowe będą otwarte dla wszystkich klientów w pełnym wymiarze godzin.

Zobacz także

W nowym zasadach dotyczących godzin dla seniorów obniżono wiek osób, które mogą korzystać ze sklepów w przeznaczonych dla nich dwugodzinnym okienku do 60. roku życia. Jednocześnie jednak nie wpisano tam, że zasada ma obowiązywać w galeriach handlowych.

Na ich teren będzie więc można wchodzić przez cały dzień; godziny dla seniorów nie będą ponadto obowiązywać w sklepach budowlanych i tekstylnych, więc na zakupy w nich można wybierać się bez obawy o konieczność odczekania na koniec zakazu wchodzenia do środka.

Zobacz także

Sieci handlowe do idei godzin dla seniorów pochodzą sceptycznie. Takie rozwiązanie według nich komplikuje życie większości klientów i powoduje nierównomierne rozłożenie wizyt konsumentów w ciągu dnia, powodując niebezpieczne sytuacje poza okienkiem 10:00-12:00.

Zagłosuj

Czy godziny dla seniorów są potrzebne?

Liczba głosów:

Przedstawiciele branży handlowej przekonują, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele. Dzięki dodatkowemu dniu liczba klientów przebywających jednocześnie w placówkach by spadła, a same sklepy miałoby możliwość poprawienie wyników sprzedaży, która spadła przez pandemię oraz wprowadzanie nowych ograniczeń.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl