Zamknij

Jest reakcja PO na tzw. piątkę Morawieckiego

Olga Papiernik
16.04.2018 15:56
Grzegorz Schetyna,  Andrzej Rzońca
fot. . Piotr Smolinski/East News

Krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów, takich jak obniżenie podatku CIT czy składki ZUS dla małych firm, odniósł się w poniedziałek główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca. Zdecydowana większość z nich to po prostu - pic - powiedział dziennikarzom w Białymstoku.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie kilka nowych projektów, których realizację rozpocznie niebawem rząd. Chodzi m.in. o niższy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw do 9 proc., wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł dla uczniów, program "Dostępność+", na który ma zostać przeznaczone 23 mld zł, a także 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych. Zaproponował również wprowadzenie minimalnej emerytury dla kobiet, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci, osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają nawet minimalnego świadczenia.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku prof. Rzońca odniósł się krytycznie do propozycji Morawieckiego. - Większość z nich to po prostu "pic" - uznał.

Zobacz także

Zwrócił uwagę, że w przypadku małych firm, tylko niewielki ich procent płaci podatek CIT, bo zdecydowana większość rozlicza się poprzez PIT. Rzońca mówił, opierając się na danych o przedsiębiorstwach z 2015 roku, że z propozycji premiera skorzystałoby jedynie 135 tys. na 2,3 mln takich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. - Czyli nie skorzystałoby na tej propozycji ponad 94 proc. firm - dodał.

Zarzucił PiS, że jest partią, która nie obniża podatków, a "systematycznie je podnosi". W tym kontekście wymienił m.in. podatek od kredytów, od polis ubezpieczeniowych, galerii handlowych i biurowców. - Tych różnego rodzaju metod dokręcania podatkowej śruby jest bardzo dużo, natomiast są one robione w sposób niezrozumiały - ocenił prof. Rzońca. Odnosząc się do propozycji obniżki składki ZUS (obowiązującej przy określonym poziomie dochodów), dowodził, że w rezultacie będzie ona wyższa dla wielu przedsiębiorców.

Zobacz także

Za - zupełnie niewiarygodną - ekonomista uznał zapowiedź wybudowania 100 tys. mieszkań do 2019 roku w ramach programu "Mieszkanie+". Zarzucił PiS, że zlikwidował program MdM ("Mieszkanie dla młodych"), który - umożliwił 110 tys. młodych rodzin zamieszkanie we własnym domu. Jego zdaniem równie niewiarygodnie brzmi zapowiedź dofinansowania budowy dróg lokalnych - w ustach premiera rządu partii, która "obcięła" inwestycje publiczne .

Zobacz także

- PiS dla rodziców dzieci w wieku szkolnym ma 300 zł, a dla swoich działaczy - dziesiątki tysięcy, a nawet miliony złotych - w ten sposób ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej skomentował propozycję w sprawie wyprawki szkolnej.

W jego ocenie zapowiedź emerytur dla kobiet, które wychowały czworo lub więcej dzieci to - kolejny krok do demontażu systemu emerytalnego w Polsce. Zwrócił uwagę, że będzie to likwidacja zasady, iż do otrzymywania emerytury trzeba wcześniej pracować zawodowo. - Nie można rozmontowywać systemu emerytalnego, bo skończy się to tym, że w ogóle nie będzie pieniędzy na wypłatę - przekonywał Rzońca.

Zapowiedział, że Platforma nie będzie się - ścigać z Prawem i Sprawiedliwością na populizm. My przedstawiamy program, który ma zapewnić polskiej gospodarce szybszy wzrost, a szybszy wzrost to wyższe dochody Polaków - dodał ekspert PO.

Zobacz także

PAP/Robert Fiłończuk/OP