Zamknij

Głódź ma emeryturę wyższą niż papież. Rydzyk przebija wszystkich?

13.07.2021 17:06
Tadeusz Rydzyk
fot. Adam Juszkiewicz/REPORTER/East News

Duchowni w Polsce potrafią zarabiać gigantyczne pieniądze. Szef Radia Maryja Tadeusz Rydzyk czy sołtys Sławoj Leszek Głódź na emerytowanego papieża Benedykta XVI mogą patrzeć jak na ubogiego krewnego.

Emerytury w Polsce są zbyt niskie, a będzie tylko gorzej. Z powodu postępującej depopulacji do systemu ubezpieczeń społecznych trafiać będzie coraz mniej pieniędzy, a to oznacza coraz niższą stopę zastąpienia. Przyszłe emerytury nie pozwolą na przeżycie godnej starości.

O pieniądze na emeryturze nie muszą raczej martwić się duchowni pełniący eksponowane stanowiska. Świadczenia, jakie otrzymują, nie tylko bywają wyższe kilkukrotnie od przeciętnego polskiego wynagrodzenia, lecz także zostawiają daleko w tyle emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Gigantyczne emerytury polskich duchownych. Dostają więcej niż sam papież

Emerytowany arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, ukarany przez Watykan za ukrywanie nadużyć seksualnych w polskim Kościele, po przymusowej wyprowadzce z diecezji postanowił urozmaicić sobie emeryturę obowiązkami sołtysa.

Kwotę otrzymywanej przez duchownego emerytury ujawniło Ministerstwo Obrony Narodowej. Głódź, który przez lata był kapelanem Wojska Polskiego w stopniu generała, może otrzymywać świadczenie w wysokości nawet 18 000 zł.

Wiek emerytalny osiągnął także Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta oficjalnie nie ma nic – tak zeznał pod przysięgą przed polskim sądem. W praktyce, jak wyliczył Super Express, jego imperium medialne warte jest około 100 mln zł.

Taki majątek zadeklarowała fundacja Lux Veritatis, sowicie dotowana z państwowej kasy przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki interpelacjom posłów opozycji dowiedzieliśmy się, że nie ma ministerstwa, które nie znalazłoby dla Rydzyka pieniędzy. Kwoty sięgają od setek tysięcy do dziesiątków milionów złotych.

Wysokość emerytury Rydzyka nie została ujawniona, duchowny zarządzający milionami nie musi jednak zapewne martwić się o pieniądze.

Na tle wierchuszki polskiego kleru świadczenie otrzymywane przez emerytowanego papieża wygląda skromnie. Benedykt XVI otrzymuje od Watykanu co miesiąc 2500 euro, czyli niemal 11 500 zł. Może także otrzymywać emeryturę z Niemiec, jej wielkość nie jest jednak znana publicznie.

RadioZET.pl/Super Express