Zamknij

Chcą przeznaczyć 400 mln euro na nieruchomości biurowe w Polsce

Rafał Mandes
04.03.2018 10:31
Chcą przeznaczyć 400 mln euro na nieruchomości biurowe w Polsce
fot. Matthew Henry/Unsplash

Polskiemu rynkowi nieruchomości przyda się dodatkowy kapitał - powiedział PAP dyrektor zarządzający JLL w Polsce Tomasz Trzósło. Globalworth zaproponował podwyższenie kapitału o 400 mln euro w spółce Griffin Premium, celem rozwoju portfela nieruchomości biurowych w Polsce.

Spółka inwestycyjna Globalworth, główny akcjonariusz Griffin Premium RE  N.V.(GPRE), zaproponowała podwyższenie kapitału na rozwój portfela nieruchomości biurowych w Polsce o 400 mln euro.

"To bardzo dobre wieści, że Globalworth zwiększa moce zakupowe, planując dalsze zakupy w Polsce" - powiedział Trzósło. "Wiemy, że Globalworth, wraz ze swoim głównym akcjonariuszem - Growthpoint - mają duże plany co do Polski i planują zostać wiodącym dywidendowym funduszem biurowym w naszym kraju" - powiedział Trzósło.

Dyrektor zarządzający JLL zauważył, że polskiemu rynkowi nieruchomości przyda się dodatkowy kapitał. Jego zdaniem to dobra wiadomość "także dla inwestorów indywidualnych w Polsce, którzy poprzez tę spółkę mają możliwość inwestycji w zdywersyfikowany portfel nieruchomości biurowych w Polsce".

Tomasz Trzósło powiedział, że "takie plany inwestycyjne są oparte na wierze w długoterminowy potencjał polskiego rynku nieruchomości i w mocne zainteresowanie najemców rozwijaniem swojej obecności w Polsce."

"Powtórzę, to dobre wieści dla rynku w Polsce - większa płynność rynku powinna stanowić dodatkowy pozytywny impuls dla jego dalszego rozwoju" - podsumował dyrektor.

GPRE w grudniu 2017 roku kupił trzy nieruchomości biurowe w Polsce o wartości 160 mln euro, obecnie negocjuje zakup kolejnych projektów o wartości około 300 mln euro.

Jak podano, GPRE po zatwierdzeniu decyzji zarządu przez akcjonariuszy, przyjmie nazwę Globalworth Poland Real Estate N.V. i zacznie działać pod marką Globalworth Poland.

Globalworth jest spółką inwestycyjną notowaną na giełdzie w Londynie, działającą na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyskała pozycję wiodącego inwestora w rumuńskim sektorze nieruchomości biurowych, a od 2017 roku zarządza portfelem biurowym w Polsce, poprzez 72-procentowy udział w spółce Griffin Premium RE.

Globalworth kupuje, buduje oraz bezpośrednio zarządza wysokiej jakości nieruchomościami biurowymi, a także aktywami logistyczno-przemysłowymi znajdującymi się w najlepszych lokalizacjach. Zarządza portfelem nieruchomości o wartości 1,8 mld euro.

Największym udziałowcem Globalworth jest Growthpoint - spółka typu REIT, notowana w RPA. Zarządza portfelem aktywów o wielkości 9 mld euro, a wartość giełdowa spółki wynosi 6 mld euro.

JLL jest międzynarodową firmą doradczą, świadczącą usługi na rynku nieruchomości. Zatrudnia ok. 80 tys. osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 300 oddziałów na całym świecie. Roczny przychód JLL sięga 6,8 mld USD.

KOMENTARZE

Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Dobra sytuacja gospodarcza w Polsce zachęca firmy do inwestowania w rozwój i powiększania oferty powierzchni biurowych. Z uwagi na lokalizację naszego kraju i potencjał rynku, Polska zapewnia dobre długoterminowe perspektywy rozwoju.

Polski Związek Firm Deweloperskich stale analizuje sytuację branży deweloperskiej i postuluje wprowadzenie szeregu istotnych ułatwień, abyśmy stali się jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów krajem i aby proces inwestycyjny był upraszczany, tak jak dzieje się to w innych krajach europejskich.

Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w biurowej spółce Skanska

Znane, globalne firmy chętnie otwierają w Polsce biura, z których prowadzą działalność międzynarodową w zakresie IT, HR czy księgowości.

Nowy gracz na polskim rynku to zawsze pozytywna informacja i w tym przypadku dobre posunięcie strategiczne. "Znane globalne marki chętnie otwierają i rozwijają u nas biura, z których prowadzą działalność międzynarodową w zakresie IT, HR czy księgowości. To naturalny dla nich wybór, bo Polska daje doskonałe warunki do rozwoju nie tylko w stolicy, ale także w miastach regionalnych.

Ta potencjalna skala ekspansji wyróżnia nas wśród pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To z kolei stymuluje aktywność deweloperów.

Globalworth z pewnością będzie poszukiwał nowoczesnych biurowców do kupienia w stolicy i w pozostałych największych polskich miastach. Jak pokazują analizy agentów nieruchomości, takie rynki biurowe jak Trójmiasto, Kraków, Wrocław czy Łódź najszybciej się rozwijają.

Mariusz Polit/PAP/RM