Zamknij

„Globalny podatek minimalny” od 2023 roku. Resort finansów zdradza szczegóły

25.10.2021 20:05
Korporacje zapłacą nowy podatek
fot. Piotr Molecki/East News

Już od 2023 roku firmy działające na skalę światową zapłacą nie mniej niż 15 proc. podatku. Resort finansów zdradza szczegóły tej reformy.

Podatki będą skuteczniej egzekwowane przez skarbówkę. Zdaniem resortu finansów ich unikanie jest specjalnością największych korporacji, w tym gigantów cyfrowych.

Globalna reforma międzynarodowego systemu podatkowego ma położyć kres unikaniu opodatkowania przez największych graczy na rynku.

Globalny podatek od 2023 roku. Na czym polega reforma?

- Reforma międzynarodowego systemu podatkowego przewiduje, że globalne przedsiębiorstwa będą podlegać minimalnej stawce podatkowej w wysokości 15 proc. od 2023 r. - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do międzynarodowych ustaleń dotyczących walki z unikaniem opodatkowania.

Zmiany w  prawie to pokłosie podpisanego 8 października, także przez polski rząd, oświadczenia o współpracy w zakresie wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania największych firm, w tym tzw. gigantów cyfrowych.

Polski rząd wraz z przedstawicielami 135 innych krajów chce walczyć z „agresywną optymalizacją podatkową” stosowaną przez największe korporacje, które często ukrywają majątki w rajach podatkowych. Po wejściu w życie nowych przepisów ucieczki od podatku nie będzie. Płacić trzeba będzie tam, gdzie faktycznie prowadzi się działalność, a nie tylko w miejscu, w którym znajduje się siedziba firmy.

Jak wyjaśnił PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski, porozumienie składa się z dwóch filarów. Na podstawie filaru I, ponad 125 mld dolarów zysków pochodzących z około 100 największych i najbardziej dochodowych koncernów zostanie realokowanych do innych krajów na całym świecie. Dzięki temu największe przedsiębiorstwa będą płacić swoją uczciwą część (tzw. fair share) podatku, niezależnie od tego, gdzie działają i generują zyski - uważa wiceminister.

- Drugi filar skupia się na zwalczaniu rajów podatkowych i zakłada reformę międzynarodowego systemu podatkowego, dzięki której globalne przedsiębiorstwa będą podlegać minimalnej stawce podatkowej w wysokości 15 proc. od 2023 roku - poinformował Sarnowski.

RadioZET.pl/PAP